Dziś napłyną dane z amerykańskiego rynku pracy

Publikacja: 03.12.2010 09:45

[srodtytul]Udane aukcje pomogły bykom[/srodtytul]

Po znacznych wahaniach głównej pary walutowej, wywołanych wypowiedzią Jean Claude Trichet’a oraz publikacjami makroekonomicznymi, przeważyły pozytywne nastroje, dzięki czemu kurs EUR/USD w sesji amerykańskiej kontynuował wzrosty do poziomu 1,3245. Tutaj siły popytu się wyczerpały, ale nie wiązało się to ze znaczną korektą, ponieważ dziś rano kurs znajduje się w okolicy 1,3220. Warto pamiętać, że dziś poznamy kolejne ważne dane, które mogą w istotny sposób wpływać na decyzje inwestorów, dlatego trzeba cały czas być czujnym.

[srodtytul]Złoty zwiększa zyski[/srodtytul]

We wczorajszej poprawie sentymentu do ryzyka pomogły również dobre wyniki aukcji obligacji takich krajów jak Irlandia, Hiszpania czy Portugalia. Dzięki temu ryzykowne aktywa nadal odrabiały straty z zeszłego tygodnia, co dla par złotowych oznaczało kolejne spadki. Kurs USD/PLN znajduje się dziś rano na poziomie 3,0150, a para EUR/PLN w okolicy poziomu 3,9870. Istotne znaczenie dla dalszego przebiegu notowań będą miały popołudniowe dane z USA, które jeśli zaskoczą pozytywnie, mogą pomóc polskiej walucie.

[srodtytul]Rynek pracy w USA[/srodtytul]

Ostatnia sesja w tym tygodniu, podobnie jak ostatnie kilka dni, przyniesie kilka istotnych publikacji makro. Na początku o 10:00 pojawi się ostateczny odczyt indeksu PMI dla sektora usługowego w Strefie Euro. Oczekiwania rynkowe wskazują, że pozostanie on na poziomie z odczytu wstępnego, czyli 55,2 pkt. Następnie o 11:00 opublikowane zostaną dane o dynamice sprzedaży detalicznej w Strefie Euro, która ma wynieść 1% r/r, a zatem symbolicznie niżej niż poprzednie 1,1%. Na godzinę 14:30 zaplanowano publikację najważniejszych w dniu dzisiejszym danych, bo dotyczących rynku pracy w USA. Poznamy wówczas zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (spodziewany jest odczyt na poziomie 140 tys., podczas gdy poprzednio było to 151 tys.), a także stopę bezrobocia, która już kolejny miesiąc ma pozostać na poziomie 9,6%. Natomiast pod koniec sesji, czyli o 16:00, poznamy poziom indeksu ISM dla sektora usługowego za oceanem, który ma lekko wzrosnąć z 54,3 pkt do 54,8 pkt.

Dariusz Pilich

FMC Management

www.fmcm.pl

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]

Okiem eksperta
Świetny kwartał i świetne półrocze na rynkach
Okiem eksperta
Co przyniesie słaby dolar?
Okiem eksperta
Kwantowa przyszłość na kredyt
Okiem eksperta
Inflacja nieznacznie w górę. Co zrobi RPP?
Okiem eksperta
2900 pkt na wykresie WIG20 w zasięgu wzroku?
Okiem eksperta
Geopolityczny strach przegrywa z apetytem na ryzyko