Dziś napłyną dane z amerykańskiego rynku pracy

Publikacja: 03.12.2010 09:45

[srodtytul]Udane aukcje pomogły bykom[/srodtytul]

Po znacznych wahaniach głównej pary walutowej, wywołanych wypowiedzią Jean Claude Trichet’a oraz publikacjami makroekonomicznymi, przeważyły pozytywne nastroje, dzięki czemu kurs EUR/USD w sesji amerykańskiej kontynuował wzrosty do poziomu 1,3245. Tutaj siły popytu się wyczerpały, ale nie wiązało się to ze znaczną korektą, ponieważ dziś rano kurs znajduje się w okolicy 1,3220. Warto pamiętać, że dziś poznamy kolejne ważne dane, które mogą w istotny sposób wpływać na decyzje inwestorów, dlatego trzeba cały czas być czujnym.

[srodtytul]Złoty zwiększa zyski[/srodtytul]

We wczorajszej poprawie sentymentu do ryzyka pomogły również dobre wyniki aukcji obligacji takich krajów jak Irlandia, Hiszpania czy Portugalia. Dzięki temu ryzykowne aktywa nadal odrabiały straty z zeszłego tygodnia, co dla par złotowych oznaczało kolejne spadki. Kurs USD/PLN znajduje się dziś rano na poziomie 3,0150, a para EUR/PLN w okolicy poziomu 3,9870. Istotne znaczenie dla dalszego przebiegu notowań będą miały popołudniowe dane z USA, które jeśli zaskoczą pozytywnie, mogą pomóc polskiej walucie.

[srodtytul]Rynek pracy w USA[/srodtytul]

Ostatnia sesja w tym tygodniu, podobnie jak ostatnie kilka dni, przyniesie kilka istotnych publikacji makro. Na początku o 10:00 pojawi się ostateczny odczyt indeksu PMI dla sektora usługowego w Strefie Euro. Oczekiwania rynkowe wskazują, że pozostanie on na poziomie z odczytu wstępnego, czyli 55,2 pkt. Następnie o 11:00 opublikowane zostaną dane o dynamice sprzedaży detalicznej w Strefie Euro, która ma wynieść 1% r/r, a zatem symbolicznie niżej niż poprzednie 1,1%. Na godzinę 14:30 zaplanowano publikację najważniejszych w dniu dzisiejszym danych, bo dotyczących rynku pracy w USA. Poznamy wówczas zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (spodziewany jest odczyt na poziomie 140 tys., podczas gdy poprzednio było to 151 tys.), a także stopę bezrobocia, która już kolejny miesiąc ma pozostać na poziomie 9,6%. Natomiast pod koniec sesji, czyli o 16:00, poznamy poziom indeksu ISM dla sektora usługowego za oceanem, który ma lekko wzrosnąć z 54,3 pkt do 54,8 pkt.

Dariusz Pilich

FMC Management

www.fmcm.pl

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum