[srodtytul]Rynek krajowy[/srodtytul]
[srodtytul]Sytuacja techniczna w notowaniach złotego[/srodtytul]
Lekko nachylony kanał spadkowy, jaki mogliśmy obserwować na wykresie EUR/PLN od początku sierpnia, pod koniec listopada został wybity. Miesiąc wcześniej miał miejsce nieudany test tej formacji, który potwierdził jej znaczenie – w efekcie po wybiciu z kanału kurs EUR/PLN podlegał dynamicznej zwyżce.
Pod koniec października wraz z pogorszeniem nastrojów na globalnym rynku, notowania EUR/PLN zwyżkowały ponad górne ograniczenie kanału spadkowego. Jak już jednak wspomniano, wzrost ten był chwilowy – kurs jeszcze w czasie tej samej sesji powrócił do kanału. Pod koniec listopada miało natomiast miejsce trwałe wybicie z formacji. Kurs EUR/PLN po zwyżce w okolice 3,9850 zatrzymał się, powrót do kanału zakończył się jednak niepowodzeniem, czego efektem była zwyżka aż do psychologicznego oporu na poziomie 4,1000.
Wzrosty EUR/PLN nie były długotrwałe i raczej miały charakter korekcyjny. Wkrótce bowiem kurs powrócił poniżej poziomu 4,0000. Silniejszy spadek zatrzymała jednak 200-sesyjna średnia krocząca, która od kwietnia bieżącego roku hamowała silniejsze ruchy w notowaniach EUR/PLN. Do lipca stanowiła ona istotne wsparcie na poziomie 4,0550. Po jej pokonaniu natomiast przez kolejne miesiące pokrywała się z górnym ograniczeniem wspominanego na początku kanału spadkowego. Obecnie średnia ta ma szansę ponownie stanowić wsparcie dla notowań EUR/PLN i powstrzymywać kurs przed zniżką pod poziom 3,9800.