Dane te stały się wczoraj impulsem do lekkiego wzrostu cen obligacji, nie wywołały za to emocji na rynku walutowym, podobnie jak raport NBP o podaży pieniądza w listopadzie (+0,9 proc. m/m). Po silnym umocnieniu złotego we wtorek, początkowo zyskiwał on wczoraj na wartości w ślad za zwyżką EUR/USD. Późniejszy zwrot tej pary sprawił, że z tych zysków nic nie zostało. O godzinie 16.55 kurs USD/PLN testował poziom 2,9822 zł, natomiast EUR/PLN 3,9896 zł.
Dziś złoty i obligacje będą reagowały na nastroje na rynkach globalnych, które z kolei będą kształtowane przez wyniki posiedzenia FOMC oraz publikację listopadowych danych o inflacji konsumenckiej w USA (prognoza: 0,2 proc. m/m). Do tego dojdą inne dane makro, m.in. indeks NY Empire State, produkcja przemysłowa i napływ kapitałów długoterminowych. Na rodzimy rynek obligacji wpływ będą miały dodatkowo wyniki aukcji. Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży obligacje PS0416, natomiast do odkupu PS0511.
Sytuacja techniczna na wykresach USD/PLN i EUR/PLN sugeruje możliwość lekkiego umocnienia polskiej waluty w drugiej połowie tygodnia. Pomagać mogą polskie dane (produkcja, wynagrodzenia, zatrudnienie). Nie jest wykluczone, że taka umiarkowana presja popytowa utrzyma się do końca roku.
[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]