Szansa na techniczne odreagowanie

Początek tygodnia przynosi lekkie umocnienie złotego, który o godzinie 10:00 notuje: 4,4810 PLN wobec euro, 3,5113 PLN względem dolara oraz 3,6890 PLN w zestawieniu z frankiem szwajcarskim.

Publikacja: 09.01.2012 10:16

Konrad Ryczko, Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Konrad Ryczko, Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Foto: DM BOŚ

Pozostałe waluty regionu zachowują się stabilnie – wyjątek stanowi wycena forinta, który zyskuje 0,4% co można traktować jako próbę odreagowania ostatnich spadków. Rentowność polskiego długu (10-letnich obligacji skarbowych) na rynku wtórnym wynosi ok. 5,93% oscylując poniżej psychologicznej bariery 6,00%.

Ubiegłotygodniowe spadki w wycenie polskiej waluty można tłumaczyć eskalacją obaw związanych z sytuacją finansową Węgier. Agencja Fitch jako ostatnia z instytucji ratingowych obcięła ocenę inwestycyjną Węgier do poziomu śmieciowego BB+ utrzymując perspektywę negatywną. Inwestorzy zareagowali na te doniesienia redukując pozycje na walutach regionu emerging markets w konsekwencji osłabiając również złotego. Polska waluta z uwagi na swoją płynność i głębokość rynku wykorzystywana jest przez zagraniczny kapitał jako aktywo pozwalające zwiększyć ekspozycję na rynek Europy Środkowo – Wschodniej przy możliwie niskich kosztach (spread'ach rynkowych). Ponadto deprecjację polskiej waluty pogłębił wzrost awersji do ryzyka na rynkach bezpośrednio wyrażony w wybiciu nowych średnioterminowych minimów na notowaniach eurodolara.

W trakcie dzisiejszej sesji resort Ministerstwa Finansów przeprowadzi aukcję sprzedaży 49-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 1-2 mld PLN. Można oczekiwać, iż podobnie jak w przypadku poprzednich przetargów nie powinno być problemu z uplasowaniem emisji. Dług Polski pozytywnie wyróżnia się na tle regionu - traktowany jest jako dużo bardziej bezpieczny niż ma to miejsce w przypadku węgierskich instrumentów dłużnych. Równocześnie dzisiaj Węgry zaoferują 6-tygodniowe bony skarbowe o wartości 40 mld HUF. Poprzednia aukcja tych instrumentów z dnia 28 listopada 2011r. zakończyła się skokowym wzrostem rentowności z 6,63% do 7,24%. Podczas poniedziałkowego handlu warto również śledzić wyniki aukcji długu Francji i Niemiec, które również zaoferują do sprzedaży bony skarbowe. Punktem ryzyka dla notowań złotego są przede wszystkim wyniki oferty Węgierskiej, gdzie wzrost obaw o możliwy impas w zakresie rozmów z MFW wywołał plotki o potencjalnym bailout'cie.

Z punktu widzenia technicznego w trakcie dzisiejszej sesji możemy być świadkami próby odreagowania ostatnich wzrostów na parach związanych ze złotym, jednak w perspektywie kolejnych dni kluczową role będą odgrywało kształtowanie się globalnych nastrojów w oczekiwaniu na „wyrok" ze strony agencji S&P.

Konrad Ryczko

Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum