Polityczna gra słów

Wypowiedzi członków EBC odnośnie wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej w Eurolandzie, doprowadziło do osłabienia euro względem dolara.

Publikacja: 20.05.2013 07:53

Polska waluta może w dalszym ciągu tracić na wartości w relacji do dolara, czy euro

Polska waluta może w dalszym ciągu tracić na wartości w relacji do dolara, czy euro

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Dynamikę spadku notowań pary EUR/USD potęgowały również deklaracje decydentów Fedu, którzy opowiadają się za wygasaniem programu luzowania ilościowego w USA.

Skalę tego procesu w niewielkim stopniu kompensuje jednak wzmożony popyt na peryferyjnych rynkach długu Europy(Grecja, Włochy, Portugalia, Hiszpania).

Tymczasem korekta na długim końcu krzywej dochodowości polskich papierów uległa zakończeniu, podobnie jak na wielu innych rynkach wschodzących, z powodu spadku rentowności amerykańskich obligacji po publikacji słabych danych z tamtejszej gospodarki(wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, spadek produkcji przemysłowej, inflacja najniższa od ponad 2,5 lat, a inflacja bazowa od 2 lat). Tym samym, w zaplanowanym na środę wystąpieniu szefa Fedu, Ben Bernanke będzie prawdopodobnie ostrożny w doborze słów, żeby nie wzbudzać nadziei na szybkie redukowanie programu QE.

EUR/USD Poniedziałkową sesję rozpoczynamy od delikatnego umocnienia euro w stosunku do dolara, aczkolwiek ten ruch rozpatrywałbym bardziej w kontekście odreagowania, aniżeli, jako manewr mający na celu zmianę obowiązującej tendencji spadkowej. Ewentualna zwyżka może sięgnąć do 1,2890(powyżej tego poziomu należy ustawić stop loss), ale w szerszym horyzoncie czasowym spodziewałbym się kontynuacji trendu spadkowego do 1,2790.

GBP/USD Podobne scenariuszu rozwoju sytuacji spodziewam się w przypadku pary GBP/USD. Trend spadkowa w dalszym ciągu powinien determinować zachowanie notowań tej pary walutowej. Celem strony podażowej może być 1,5125. Nastawienie na pro wzrostowe zmieni się dopiero wtedy, gdy kurs wyjdzie nad 1,5260.

USD/CHF Korekty spadkowej spodziewam się z kolei na rynku USD/CHF. Silny rajd byków z pewnością wyczerpał ich siły, dlatego strefa 0,9750 będzie doskonałym miejscem do realizacji zysków. W praktyce powinno przełożyć się to na wygenerowanie fali spadkowej do 0,96 i w dłuższym horyzoncie czasu do 0,95.

USD/PLN Na parach złotówkowych, polska waluta może w dalszym ciągu tracić na wartości w relacji do dolara, czy euro. Obecnie nie zauważam sygnałów odwrotu, sugerujących zmianę obowiązującej tendencji wzrostowej.

Krzysztof Wańczyk

Analityk walutowy

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum