We wtorek na rynku walutowym panowała cisza. Inwestorzy wstrzymali oddech przed środowymi odczytami ważnych publikacji makroekonomicznych(indeksy PMI). Raporty pozwolą bardziej dokładnie określić sytuację w sektorze usług w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i staną się uzupełnieniem dla serii danych z poniedziałku, kiedy to napłynęły optymistyczne dane z publikacji indeksów PMI dla przemysłu. Tradycyjnie, uwaga rynku najbardziej będzie skupiać się na publikacji z Niemiec, ze względu na znaczenie tego kraju w Europie. Warto zwrócić uwagę, że we wszystkich krajach oczekuje się poprawy wskaźników. Jeśli optymizm analityków zostanie potwierdzony oficjalnym i wynikami, euro znów może znaleźć się na celowniku strony popytowej, podobnie jak to miało miejsce na początku tygodnia. Będzie to jednocześnie sygnał świadczący o pojawieniu się stopniowej poprawy kondycji najbardziej znaczących gospodarek w Europie. Ważne figury zaprezentowane zostaną również w USA, co może rzutować na wycenę amerykańskiej waluty. W tym przypadku dane będą rozpatrywane pod kątem możliwego ograniczenia programu QE. Sytuację na tamtejszym rynku pracy pozwoli ocenić raport ADP, natomiast kondycję przemysłu i sektora usług przedstawią publikacje dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku oraz indeks ISM.
W środę kończy się z kolei posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Na czerwcowym spotkaniu oczekuje się kolejnej obniżki stóp procentowych o 25pb(większe cięcie jest mniej prawdopodobne). Niemniej taki ruch jest już prawdopodobnie wyceniony przez rynek, dlatego nie należy oczekiwać zbytnio dużej reakcji inwestorów na ten ruch RPP.
EUR/USD
Na rynku eurodolara na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu godzin handlu obserwujemy budowanie lokalnej konsolidacji, która tak naprawdę nie wnosi nic nowego w kształtowanie się obrazu technicznego pary walutowej. Niemniej, uwzględniając poprzedzający silny ruch wzrostowy, należy oczekiwać, że dotychczasowy trend boczny jest jedynie przystankiem do wygenerowania kolejnego impulsu wzrostowego, który ma na celu zaprowadzić kurs w rejon 1,3140 i w dalszej perspektywie do okolic 1,32. Linię obrony dla pozycji długich w euro należy ustawić na poziomie 1,3040.
GBP/USD