Polityka monetarna NBP pozostała jednak w zgodności z działaniami innych banków centralnych. Zdaniem Marka Belki decyzja ta była pochodną wzrostu ryzyka pozostania inflacji w Polsce poniżej celu. Presję na walkę z deflacją odczuwa również EBC, który pomimo pozostawienia stóp procentowych w marcu na niezmienionym poziomie planuje już od tego miesiąca rozpoczęcie skupu aktywów.

Reakcję inwestorów na zapowiedzi EBC można obserwować przykładowo na dziesięcioletnich papierach rządu Włoch, których historycznie niska rentowność kształtowała się jeszcze we wtorek na poziomie 1,35 proc. Jednoznaczność oczekiwań potwierdzana jest również przez zwężający się spread pomiędzy rentownościami obligacji rządów Włoch i Niemiec, który na początku marca uległ zmniejszeniu do poziomu 1,03 proc.

Perspektywa dodatkowego popytu ze strony EBC spowodowała, że większość obligacji czołowych krajów eurolandu doświadcza podobnych spadków rentowności. Sytuacja kształtuje się nieco odmiennie w przypadku obligacji Stanów Zjednoczonych. Dziesięcioletnie papiery jeszcze w środę były kwotowane przy rentowności na poziomie 2,12 proc. Głównych przyczyn lutowej wyprzedaży papierów rządu USA można upatrywać w zwiększonej podaży nowych obligacji korporacyjnych, których emitenci, chcąc pozyskać środki na korzystnych warunkach, wykorzystywali sprzyjające środowisko niskich stóp procentowych.