Stabilizacja w okolicach 3,90 PLN za USD

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego nie przynosi większych zmian na wycenie polskiej waluty.

Publikacja: 13.03.2015 08:09

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Złoty kwotowany jest następująco: 4,1401 PLN za euro, 3,9111 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,8833 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu ustabilizowały się blisko 2,442% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na polskich aktywach nie przyniosły większych zmian – złoty stabilizował się czekając na potwierdzenie wygenerowania korekty na głównej parze walutowej, podczas gdy dług podobnie jak papiery benchmarkowe nie zanotował większych zmian. W dalszym ciągu w centrum zainteresowania inwestorów pozostaje amerykański FED, gdzie rynek czeka na zaplanowane na 18 marca posiedzenie na którym doszukiwać się będzie wskazówek co do momentu rozpoczęcia podwyżek stóp w USA. Obawy przed zacieśnianiem polityki monetarnej są podstawowym czynnikiem stojącym za ostatnim rajdzie na wycenie dolara amerykańskiego. Lokalnie jesteśmy świadkami trwającego programu QE w Europie, jednak jak dotąd przyczynił się on jedynie do wyraźnych spadków rentowności długu w Strefie Euro. Jak dotąd trudno mówić o wyraźnie pozytywnym wpływie na aktywa krajów CEE, w tym PLN, niemniej „efekt" programu będzie najprawdopodobniej postępował z czasem. W kraju natomiast mamy dość stabilną sytuację powiązaną z RPP, która dość stanowczo ogłosiła zakończenie cyklu obniżek. Ostatnie wypowiedzi członków Rady wskazują, iż opinie co do przyszłych ruchów na stopach są obecnie podzielone i prawdopodobnie w dużej mierze zależeć będą m.in. od FED oraz EBC.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. inflacji CPI za luty. Inwestorzy spodziewają się pogłębienia deflacji do -1,4% r/r wobec -1,3% r/r uprzednio. Dane te najprawdopodobniej nie będą miały jednak kluczowego wpływu na rynek, gdyż RPP wyraźnie zakomunikowała obecne zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych. Ponadto również o godz. 14:00 poznamy wskazanie z zakresu podaży pieniądza w ujęciu M3.

Z rynkowego punktu widzenia sytuacja na USD/PLN oraz GBP/PLN nie uległa większej zmianie. Co prawda w przypadku zestawienia z funtem widoczna jest próba wygenerowania mocniejszego ruchu, jednak w dalszym ciągu oscylujemy blisko 5,87 PLN. W przypadku USD/PLN kurs pozostaje przy barierze 3,90 PLN (szczyt z 2009r.) czekają na potwierdzenie mocniejszego odbicia na eurodolarze, co pozwoli rozegrać mocniejszego PLN względem amerykańskiej waluty.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu