Spokojny początek tygodnia

Po tygodniu, w którym uwaga była skupiona na publikacji minutes z ostatniego spotkania FOMC, w bieżącym tygodniu, banki centralne z innych regionów świata będą śledzone przez rynek.

Publikacja: 13.04.2015 11:50

Spokojny początek tygodnia

Foto: Bloomberg

O ile rynek nie spodziewa się zmiany kosztu pieniądza w Polsce oraz Strefie Euro, to ciekawa może być sytuacja w Kanadzie. Konsensus nadal nie zakłada ruchu ze strony Banku Kanady w tym tygodniu , ale według kwotowań na rynkach instrumentów pochodnych, widać iż jest szansa na obniżkę stóp o 25 do 50 punktów bazowych w dalszej części roku.

W opublikowanym dzisiaj protokole z marcowego spotkania Banku Japonii nie poznaliśmy żadnych nowych informacji. Większość uczestników spotkania uważa, iż łagodzenie polityki monetarnej powinno być kontynuowane aż inflacja ustabilizuje się na poziomie 2% w odniesieniu rok do roku. W najbliższym czasie istnieje ryzyko, iż inflacja spadnie znów w negatywne rejony w związku z niesprzyjającymi wydarzeniami na rynkach energetycznych. Co interesujące, minutes BoJ dotyczyły spotkania marcowego, a od tego czasu odbyło się już kolejne posiedzenie w kwietniu, a następne będzie mieć miejsce 30 kwietnia. Rynek oczekuje, iż podczas 30 kwietnia może zostać ogłoszone rozszerzenie programu QE w Japonii.

Rynek negatywnie zaskoczyły dane z bilansu handlu zagranicznego w Chinach. Eksport spadł o 15% w ujęcie rocznym, kiedy rynek oczekiwał wzrostu o 9%. Te dane nie pozostały bez reakcji na rynku walutowym. Najbardziej zareagowały kursy walut z antypodów. Aussie traci dzisiaj 1,4% do USD, zaś Kiwi 1,1%. Na kursie AUD w ostatnim czasie silnie ważyły ceny rud żelaza, które znajdują się w trendzie spadkowym. Istotnym odbiorcą tego surowca są Chiny, dlatego zwracamy szczególną uwagę na niekorzystne wydarzenia w tym kraju.

W kalendarzu brak dzisiaj istotnych odczytów ekonomicznych. O 14:00 publikacja danych z bilansu płatniczego w Polsce, rynek oczekuje iż utrzymane zostaną nadwyżki w saldzie rachunku bieżącego oraz handlu zagranicznego. Ważniejsze dane poznamy w środę kiedy to GUS będzie publikował dane inflacyjne. W zeszłym tygodniu obserwowaliśmy umocnienie się kursu EURPLN w granice 4,0, ciekawe czy w tym tygodniu polski złoty znów zaatakuje ten poziom. Po godzinie 10:30 dolar kosztował 3,8023 złotego, euro 4,0175 złotego, funt 5,5487 złotego, zaś frank 3,8674 złotego.

Arkadiusz Trzciołek

Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota