PLN pozostaje stabilny czekając na nowe impulsy

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie polskiej waluty.

Publikacja: 17.04.2015 08:55

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Złoty kwotowany jest następująco: 4,0234 PLN za euro, 3,7311 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8987 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5714 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,280% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło mieszane zachowanie krajowej waluty wobec zagranicznych dewiz. Na większości zestawień PLN zanotował lekkie spadki, przy jednoczesnym kosmetycznym wzroście w relacji do dolara. Była to generalnie pochodna wydarzeń z szerokiego rynku, gdzie inwestorzy obawiają się trwających negocjacji Grecji z UE. Sytuację „podgrzał" fakt, iż MFW zapowiedziało wczoraj, że nie przesunie transzy płatności pożyczki. Z drugiej strony otrzymaliśmy kolejne słabsze dane z rynku amerykańskiego, co pozwoliło na rozegranie słabszego dolara na większości zestawień (w tym również wobec PLN). W szerszym układzie sytuacja na złotym nie uległa większej zmianie, a kwotowania EUR/PLN w dalszym ciągu oscylują powyżej granicy 4,00 PLN. Na pewno ciekawym jest fakt, iż rynek nie wykorzystał ostatniego neutralnego stanowiska RPP do umocnienia PLN wobec EUR. Prawdopodobnie aktualne wyhamowanie aprecjacji PLN ma związek ze wzrostem awersji do ryzyka z powodu Grecji, gdzie inwestorzy obawiają się, iż przy braku porozumienia może dojść do niewypłacalności Hellady.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za marzec. Rynek spodziewa się lekkiego spadku dynamiki zatrudnienia do 1,1% r/r, przy jednoczesnym wzroście wynagrodzeń o 3,4% r/r. Dane te najprawdopodobniej nie przyniosą mocniejszych reakcji rynkowych.

Z rynkowego punktu widzenia sytuacja techniczna nie uległa większej zmianie – w okolicach 4,00 PLN za euro powstała obecnie Strefa Wsparcia, które w ciągu najbliższych sesji może przynieść lekkie osłabienie PLN wobec euro.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Panika po mało znaczącej informacji – bolączka inwestorów
Okiem eksperta
Świetny kwartał i świetne półrocze na rynkach
Okiem eksperta
Co przyniesie słaby dolar?
Okiem eksperta
Kwantowa przyszłość na kredyt
Okiem eksperta
Inflacja nieznacznie w górę. Co zrobi RPP?
Okiem eksperta
2900 pkt na wykresie WIG20 w zasięgu wzroku?