Oznacza to, że obie izby parlamentu nie będą musiały głosować warunków Brexitu wynegocjowanych przez rząd. W reakcji na to brytyjska waluta traci. Równolegle osłabia ją również powracający temat szkockiego referendum. W poniedziałek premier Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała kolejny plebiscyt niepodległościowy, który ma odbyć się na przełomie 2018 i 2019 roku, już po uzgodnieniu warunków wyjścia, ale jeszcze przed faktycznym wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE. Dziś brytyjska waluta jest najsłabsza wśród głównych walut i traci wobec dolara amerykańskiego ok. 0.7%. Notowania GBPUSD znajdują się na najniższym poziomie od połowy stycznia i w sytuacji dalszego wzrostu niepewności o przyszłą kondycję brytyjskiej gospodarki mogą zmierzać w kierunku styczniowych minimów.
Drugą najsłabszą wśród walut G10 jest dolar australijski, który traci po publikacji niższego niż przed miesiącem wskaźnika zaufania biznesu. Spadł on w lutym do 7 pkt. z 10 pkt. w styczniu. Nie pomogły mu również mieszane dane z Chin, które w przypadku produkcji przemysłowej okazały się lepsze od prognoz, ale wyraźnie rozczarowały po stronie sprzedaży detalicznej. Dolar amerykański przed jutrzejszym posiedzeniem Rezerwy Federalnej stopniowo odrabia piątkowe straty, a para EURUSD znajduje się poniżej 1.0650. Wspólna waluta w dalszym ciągu jest jednak relatywnie mocna, co jest jeszcze wynikiem piątkowych przecieków medialnych o możliwości podniesienia stóp procentowych przez EBC przed wygaszeniem programu luzowania ilościowego i sygnałów spadku poparcia dla populistycznie nastawionych partii zarówno przed jutrzejszymi wyborami parlamentarnymi w Holandii, jak i prezydenckimi we Francji. Bardziej wrażliwa na dysparytet w wysokości stóp procentowy pozostaje para USDJPY, która znajduje się powyżej poziomu 115. Wobec czwartkowego posiedzenia Banku Japonii inwestorzy nie oczekują zmiany podejścia do polityki monetarnej. W stosunku do dolara zyskuje dziś jednak korona szwedzka, która umacnia się po silniejszym od oczekiwań przyspieszeniu inflacji w lutym do 1.8% r/r z 1.4% przed miesiącem.
Na rynku akcyjnym obserwujemy stabilizację notowań głównych indeksów, a inwestorzy czekają na kolejne impulsy mogące nadać kierunek, wśród których znajduje się możliwe uruchomienie procedury Brexitu, wydźwięk jutrzejszego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej czy wyniki wyborów w Holandii. Z kolei dla notowań ropy, która pozostaje w okolicach 48 USD za baryłkę WTI, istotna będzie dzisiejsza publikacja miesięcznego raportu OPEC, odnoszącego się do ostatnich cieć produkcji oraz zawierającego prognozy dla rynku ropy.