Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.02.2020 13:16 Publikacja: 15.02.2020 12:55
Foto: Bloomberg
Oczywiście mało kto spojrzałby na poczynania naszych sąsiadów, gdyby w Polsce koszyk dóbr konsumenckich nie podrożał w rok o niemal 4,5 proc., a ceny w kategoriach bazowych nie miały najwyższej dynamiki w obecnej erze w polityce monetarnej. Wyraźny wzrost inflacji w regionie to wspólny mianownik. Narastanie presji cen staje się jednak tendencją globalną. Sytuacja każdej z gospodarek naszego regionu jest jednak nieco inna. Niech świadczy o tym choćby położenie walut regionu. Złoty jest bardzo stabilny. Jego wartość minimalnie odbiega od średniej z pięciu lat. Notowania EUR/PLN są zarazem prawie dokładnie w połowie przedziału wahań z tego okresu. Korona czeska jest z kolei najmocniejsza od 2012 r. Za to węgierski forint wpadł w spiralę wyprzedaży i jest najsłabszy w historii.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas