Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nawet o 220 pkt baz. więcej samej tylko marży ponad WIBOR gotowi są płacić korporacyjni emitenci obligacji za możliwość pozyskania finansowania dłużnego. To oczywiście przypadek skrajny, który przyciąga czytelniczą uwagę, ale to przejaskrawienie podkreśla regułę – emitenci obligacji muszą płacić za dług więcej niż rok temu, choć zwykle wzrost ten sięga 50–100 pkt baz. dodatkowej marży. A przecież w porównaniu z wcześniejszymi latami wyższy jest też WIBOR. Choć od października WIBOR 6M spadł o 80 pkt, to trzeba pamiętać, że przed rokiem wynosił mniej niż 5 proc. i dwucyfrowe kupony wynikające z połączenia WIBOR z oferowaną marżą należały do rzadkości. Zaś dwa lata temu emitenci oferowali obligacje z przekonaniem, że zapłacą za nie 5 proc. odsetek, bo stawki WIBOR niewiele przewyższały 0 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Listy zastawne banków hipotecznych zabezpieczone kredytami hipotecznymi, uchodzą za najmniej ryzykowne papiery wartościowe. Ale nie znaczy to jeszcze, że będą pasowały do każdego portfela inwestycyjnego.
Obligacje mogą być atrakcyjnym źródłem budowania długoterminowej płynności, zwłaszcza w środowisku malejących stóp procentowych – twierdzi wiceprezes Ewa Ogryczak.
Ministerstwo Finansów przedstawiło ofertę detalicznych obligacji skarbowych na lipiec. Na co mogą liczyć inwestorzy?
Kłopoty Ghelamco i przecena obligacji to najgoręcej dyskutowany temat, jeśli chodzi o deweloperów na rynku długu korporacyjnego. Jednak kolejni przedstawiciele branży są w stanie plasować spore transze.
Emisje obligacji kierowane do szerokiego grona nabywców na podstawie prospektów emisyjnych nie rozpieszczały inwestorów różnorodnością czy promocyjnymi stawkami, za to pozwalały lokować kwoty znacznie większe niż w latach wcześniejszych.
Windykator może pozyskać od inwestorów indywidualnych nawet 100 mln zł.