Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 02:37 Publikacja: 27.08.2022 13:26
Foto: Adobestock
Przez całe lata wydawało się, że zabiegi o pozyskanie względów inwestorów indywidualnych skazane są na porażkę. Mimo naprawdę atrakcyjnych warunków (3 pkt proc. ponad inflację!) oferowanych inwestorom dekadę temu, łączne zadłużenie Skarbu Państwa wobec gospodarstw domowych oscylowało wokół 6,5 mld zł, co stanowiło mniej niż 1 proc. udziału w całkowitym zadłużeniu.
Przełom przyniosły lata 2016–2017, kiedy pożegnaliśmy się w Polsce z deflacją, a Rada Polityki Pieniężnej ani tym bardziej banki, nie reagowały. Część inwestorów zwróciła więc uwagę na obligacje indeksowane inflacją i to właśnie one odpowiadają za 80 proc. wzrostu zadłużenia Skarbu Państwa wobec tej grupy inwestorów w ostatnich latach. Z małym wyjątkiem. W 2021 r. i pierwsze miesiące 2022 r. popularne były obligacje trzymiesięczne, traktowane przez inwestorów jako zamiennik wobec kont oszczędnościowych, a w czerwcu 2022 r. hitem okazały się obligacje roczne, oprocentowane stopą referencyjną NBP.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas