Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Choć akcje i obligacje to dwie różne klasy aktywów, inwestor zawsze stoi przed wyborem – po który z instrumentów sięgnąć. Odpowiedź staje się jeszcze trudniejsza w przypadku spółek, których akcje notowane są na GPW, a obligacje na Catalyst, a poziom trudności rośnie dodatkowo, jeśli spółki te dzielą się zyskami z akcjonariuszami. I w dodatku robią to regularnie. Większość spółek obecnych w tabelce wypłaciła dywidendę co najmniej cztery razy w ostatnich pięciu latach, co powinno wystarczyć, by nazwać je dywidendowymi (w skład WIGdiv wchodzą jednak akcje spółek, które płaciły dywidendę przez pięć kolejnych lat, bez żadnej przerwy).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Listy zastawne banków hipotecznych zabezpieczone kredytami hipotecznymi, uchodzą za najmniej ryzykowne papiery wartościowe. Ale nie znaczy to jeszcze, że będą pasowały do każdego portfela inwestycyjnego.
Obligacje mogą być atrakcyjnym źródłem budowania długoterminowej płynności, zwłaszcza w środowisku malejących stóp procentowych – twierdzi wiceprezes Ewa Ogryczak.
Ministerstwo Finansów przedstawiło ofertę detalicznych obligacji skarbowych na lipiec. Na co mogą liczyć inwestorzy?
Kłopoty Ghelamco i przecena obligacji to najgoręcej dyskutowany temat, jeśli chodzi o deweloperów na rynku długu korporacyjnego. Jednak kolejni przedstawiciele branży są w stanie plasować spore transze.
Emisje obligacji kierowane do szerokiego grona nabywców na podstawie prospektów emisyjnych nie rozpieszczały inwestorów różnorodnością czy promocyjnymi stawkami, za to pozwalały lokować kwoty znacznie większe niż w latach wcześniejszych.
Windykator może pozyskać od inwestorów indywidualnych nawet 100 mln zł.