Biomed zamienił straty na zyski

Spółka zakończyła pierwszy kwartał 40-proc. wzrostem przychodów, a wynik EBITDA prawie się podwoił. Jakie będą kolejne kwartały?

Publikacja: 26.05.2023 10:09

Biomed zamienił straty na zyski

Foto: materiały prasowe

Notowania Biomedu w piątek przed południem oscylują w okolicach 5,8 zł, czyli są na poziomie zbliżonym do wczorajszego zamknięcia. W ciągu 12 miesięcy zyskały ponad 70 proc.

W I kwartale 2023 r. przychody Biomedu wyniosły prawie 12 mln zł wobec 8,6 mln zł zanotowanych rok wcześniej, a EBITDA wzrosła z 1,5 mln zł do 2,9 mln zł. Na poziomie wyniku operacyjnego spółka

ma 1,3 mln zł zysku wobec 155 tys. zł straty rok temu. Z kolei na poziomie netto jest 742 tys. zł zysku wobec 484 tys. zł straty.

- Motorem wzrostów w minionym kwartale była sprzedaż szczepionki przeciwgruźliczej BCG oraz produktów Onko BCG. Czynnikiem wspierającym wyniki jest odbudowa rynku ukraińskiego, co zresztą zakładaliśmy w naszych planach. Istotne dla osiąganych wyników jest to, że wszystkie kontrakty realizujemy zgodnie z planem - komentuje Mieczysław Starkowicz, prezes Biomedu.

Przepływy operacyjne na koniec marca 2023 r. były ujemne i wynosiły 425 tys. zł.

„Spółka jest w stanie finansować działalność operacyjną, projekty inwestycyjne oraz swoje zobowiązania z generowanego EBITDA, a także – w razie takiej potrzeby – z pozyskanego zewnętrznego finansowania” – czytamy w raporcie.

Biomed rozwija się w kraju i zagranicą. W lutym zawarł umowę z firmą farmaceutyczną Anisapharm na rejestrację, dostawę i dystrybucję produktów leczniczych Onko BCG w Rumunii za minimum 5,25 mln euro. Z kolei pod koniec kwietnia podpisał podobną umowę z francuskim Laboratoires Majorelle, wartą ponad 14,9 mln euro.

- Pracujemy nad kolejnymi umowami. Na razie skupiamy się na kontynuowaniu ekspansji na nowe rynki europejskie – zapowiada szef Biomedu.

Spółka jesienią 2022 r. zaktualizowała strategię. Nowe plany na lata 2023-2025 zakładają m.in. współpracę z liderami rynku farmaceutycznego, rozwój oferty, zwiększanie sprzedaży produktów Onko BCG oraz dalszą ekspansję Distreptazy na rynki zagraniczne.

Medycyna i zdrowie
Wtorek na giełdzie: biotechnologiczne spółki nadal błyszczą
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Medycyna i zdrowie
Solidny zastrzyk gotówki dla polskiej biotechnologii
Medycyna i zdrowie
Biotechnologia na fali. WIG-leki liderem wzrostów na giełdzie
Medycyna i zdrowie
Airway Medix nie spłaciło raty kredytu. Co dalej?
Medycyna i zdrowie
Airway Medix ma kłopoty. Nie spłaciło raty
Medycyna i zdrowie
Dobre wieści z Pure Biologics, jest inwestor. Akcje drożeją