Wysokie ceny lateksu naturalnego używanego do produkcji rękawic gumowych negatywnie wpłyną na marże Mercatora Medical w I półroczu. Producentowi i dystrybutorowi rękawiczek gumowych sprzyja jednak rosnący rynek.

Popyt kontra podaż

W ciągu kilku miesięcy cena lateksu naturalnego wzrosła o 100 proc. Na jesieni ubiegłego roku kilka firm produkujących butadien będący składnikiem lateksu nitrylowego zaczęło mieć problemy z produkcją. Jedna z fabryk się spaliła, a w kilku innych wstrzymano produkcję, w konsekwencji czego spadła podaż lateksu nitrylowego. – Firmy motoryzacyjne musiały zastąpić jego braki lateksem naturalnym. Powodzie w Tajlandii spowodowały z kolei brak podaży lateksu naturalnego. Wzrost popytu spowodował windowanie ceny w górę – mówi Leszek Michnowski, wiceprezes Mercatora. Udział lateksu w całkowitych kosztach wytworzenia rękawic wynosi blisko 40 proc. Michnowski uważa jednak, że w II kwartale sytuacja na rynku powinna wrócić do normy. – Firmy produkujące butadien zakończą remonty w swoich fabrykach. Przewidujemy, że podaż lateksu nitrylowego i naturalnego się ustabilizuje, a ceny wrócą do wcześniejszych poziomów – mówi. – Z jednej strony produkujemy rękawice, więc jesteśmy bardzo wrażliwi na ceny lateksu naturalnego i wzrost cen staramy się przełożyć na wyższe ceny sprzedaży, jednak rynek niekoniecznie musi to akceptować, w szczególności przy takich znaczących zwyżkach. Z drugiej strony jesteśmy dystrybutorem i z kolei nie akceptujemy wzrostu cen sprzedaży, które nam oferują dostawcy. Wydawałoby się, że jesteśmy narażeni z dwóch stron na wzrost cen lateksu. Traktujemy to jednak jako pewną równowagę, która pozwala nam w miarę stabilnie działać w obu obszarach – tłumaczy wiceprezes. Czas związany z przełożeniem się cen giełdowych lateksu na rzeczywiste koszty produkcji wynosi około dwóch miesięcy. – Szczyt na poziomie 811 senów malezyjskich za kilogram lateksu naturalnego (7,3 zł) przypada na 21 lutego, co oznacza, że najniższe marże zostaną odnotowane w kwietniu – mówi z kolei Witold Kruszewski, członek zarządu Mercatora.

Rynek sprzyja

Z długoterminowego punktu widzenia ważniejsza od wahań cen lateksu jest sytuacja na rynku. W 2016 r. globalny rynek jednorazowych rękawic medycznych wzrósł w ujęciu rocznym o 6 proc. Podobne tempo wzrostu powinno być utrzymywane również w najbliższych latach. W 2018 r. globalny rynek rękawic medycznych ma być wart blisko 5 mld USD. Wówczas po raz pierwszy większą jego część mają stanowić rękawice nitrylowe. Mercator chce wykorzystać ten potencjał i dlatego buduje fabrykę w Tajlandii dedykowaną pod ten typ rękawic. Umowy na wszystkie roboty budowlane są już podpisane. Zamówiona zostało większość urządzeń produkcyjnych. Obecnie zakontraktowane jest około 70 proc. wartości inwestycji. Jeszcze w tym roku powinny zostać uruchomione pierwsze linie produkcyjne. Pełne moce zostaną uruchomione w 2018 r. Nakłady na tę inwestycję szacowane są na ok. 120 mln zł. Zarząd w tej chwili nie widzi zagrożeń, które spowodowałyby przekroczenie budżetu.

[email protected]