W ciągu 12 miesięcy, od października ub. r. do października tego roku (ostatnie dostępne dane NBP) średnie oprocentowanie lokat spadło o 0,92 p. proc. Najbardziej potaniały lokaty długoterminowe - średnie oprocentowanie depozytów powyżej roku zmniejszyło się z 1,58 do zaledwie 0,17 proc.! Najmniej ucierpiały na ogół najniżej oprocentowane lokaty do 1 miesiąca włącznie. Po spadku o 0,61 p. proc. ich średnie oprocentowanie było w październiku tego roku wyższe niż wszystkich depozytów powyżej sześciu miesięcy.
Depozytów nie brakuje
Z danych NBP o podaży pieniądza wynika, że przez 11 miesięcy tego roku saldo depozytów bieżących gospodarstw domowych w instytucjach finansowych wzrosło aż o prawie 156 mld zł. Odwrotna tendencje kontynuowana była w przypadku depozytów terminowych. Tu spadek wartości sięgnął niemal 84 mld zł. Jak pisaliśmy, to wszystko ma dwie podstawowe przyczyny. Od miesięcy ubywa lokat terminowych, bowiem ich oprocentowanie nie satysfakcjonuje klientów. Znaczną część swoich pieniędzy przenoszą na konta oszczędnościowe, zaliczane w statystykach do depozytów bieżących. Od marca mamy do czynienia ze spowodowanym pandemią zwiększonym odpływem środków z lokat. Duża część trafia na rachunki bieżące i oszczędnościowe, bowiem Polacy chcą mieć jak najszybszy dostęp do pieniędzy. Część zaś zasila obrót gotówkowy, bowiem wiele osób w czasie kryzysu musi ratować się oszczędnościami.
Jak informuje Komisja Nadzoru Finansowego, w październiku kontynuowany był spadek relacji kredyty/depozyty - wyniosła ona w tym miesiącu 78,6 proc. To oznacza, że bankom nie są potrzebne pieniądze sektora niefinansowego. Przedsiębiorstwa już muszą często płacić za przechowywanie swoich środków w bankach. Jak pisaliśmy niedawno, opłaty żądane przez banki od wysokich sald depozytów firm pojawiły się rok temu w grudniu, a wiosną, po cięciu stóp procentowych do blisko zera, stały się niemal powszechne. Teraz zjawisko to staje się jeszcze bardziej dotkliwe. Czy polskie banki wprowadzą, wzorem niemieckich „opłaty za przechowywanie" również dla klientów detalicznych? Na razie się na to nie zanosi, ale...