Depozyty walutowe stanowią od dłuższego czasu mniej więcej 10 proc. oszczędności polskich gospodarstw domowych w bankach. Rekordowy udział miały w styczniu i lutym – sięgał wtedy 10,6 proc. W marcu spadł do 9,5 proc. Zmniejszyła się też, o niemal 1,4 mld zł, ich wartość.
Wszystko na bieżąco
Rosnącą wartość złotowych depozytów bieżących można było jeszcze rok temu tłumaczyć zainteresowaniem promowanymi przez banki kontami oszczędnościowymi. Była to szansa na relatywnie wysokie odsetki – banki traktują bowiem zgromadzone na kontach oszczędności jako długoterminowe i zachęcały do otwierania rachunków. Przede wszystkim oprocentowaniem – na poziomie niezłych lokat. Teraz jednak depozytami zainteresowane nie są – promują niektóre, o małej wartości, by przyciągnąć klientów i sprzedawać im inne produkty. Głównym zatem powodem utrzymywania na nich środków jest ich dostępność.
Również waluty Polacy wolą trzymać na kontach bieżących, rezygnując z lokat terminowych – bo tu też oprocentowanie nie zachęca. W niektórych przypadkach wręcz zniechęca.
Niewielkie odsetki
Dobrym przykładem zróżnicowanego zainteresowania banków przechowywaniem walut jest Getin Bank, od dłuższego czasu walutowy lider. Długo oferował najlepsze oprocentowanie dla lokat w euro. Tylko że coraz niższe. Sześciomiesięczna Lokata Powitalna oprocentowana była pod koniec 2019 r. na 1,2 proc., potem na 0,8 proc., a w maju ub.r. jej już nie było. Bank oferował zwykłe lokaty: 12-miesięczną oprocentowaną na 0,6 proc. i sześciomiesięczną, z oprocentowaniem 0,35 proc. Nadal są one dostępne: ta pierwsza z oprocentowaniem 0,3 proc., a druga 0,2 proc. Ale za to wróciły lokaty powitalne: 12-miesięczna z oprocentowaniem 0,4 proc. i sześciomiesięczna z 0,3 proc. Pozostał brak wymogu posiadania rachunku osobistego. Po zakończeniu lokaty środki zwracane są bezpłatnie na wskazany rachunek lub wypłacane gotówką.
Getin Bank długi czas był również liderem dolarowym – jego półroczna Lokata Powitalna oprocentowana była na 2,2 proc., potem oprocentowanie obniżono najpierw do 2 proc., następnie do 1,5 proc. i 1,3 proc., – aż wreszcie znikła z oferty. W maju ub.r. bank oferował 12-miesięczna lokatę z oprocentowaniem 0,85 proc., potem 0,6 proc., a od roku jej oprocentowanie wynosi 0,5 proc.