Bezsilny bitcoin sprowokował kaskadę likwidacji pozycji

W ciągu 24 godzin inwestorzy zlikwidowali bycze pozycje o wartości 780 milionów dolarów. Był to największy taki ruch od miesiąca.

Publikacja: 13.04.2024 09:53

Bezsilny  bitcoin sprowokował kaskadę likwidacji pozycji

Foto: Bloomberg

Tę lawinę  zamykania pozycji poprzedził 7,5-proc. spadek notowań najważniejszej waluty cyfrowej, co było pokłosiem narastających  napięć geopolitycznych na świecie, które sprowokowały ucieczkę w stronę  bardziej bezpiecznych aktywów, jak amerykański dolar, czy obligacje.

Ether, wicelider rankingu kryptowalut w pewnym momencie zanurkował nawet o 12 proc., co było jego największym spadkiem  w ciągu sesji od listopada 2022 roku.

- Kryptowaluty kojarzą się z ryzykownymi aktywami, a więc nawet niewielki spadek cen  szybko wywołuje lawinę zamykania pozycji na całym rynku - wskazuje Chris Newhouse, analityk rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi) w Cumberland Labs.

Gwałtowna wyprzedaż nastąpiła po okresie wzrostów kursu bitcoina, częściowo napędzanych  przez zbliżający się halving, aktualizację kodu postrzeganą jako pozytywny katalizator tego rynku, gdyż ogranicza ona podaż  tej waluty cyfrowej, wyjaśnia agencja Bloomberg.

Ravi Doshi, ekspert  FalconX, wskazuje, że na rynek napływają inwestorzy zamierzający skorzystać z nadarzającej się sposobności stwarzanej  przez halving spodziewany 20 kwietnia. W przeszłości ta procedura przeprowadzana co cztery lata windowała kurs bitcoina.

Jednak gracze nastawieni spekulacyjnie stają się coraz bardziej nerwowi.

Implikowana zmienność  na rynku opcji na bitcoina ostatnio   podskoczyła odwracając tendencję widoczną tydzień wcześniej. Zwykle oznacza to, że narasta niepewność inwestorów w którym kierunku pójdą ceny.

Kryptowaluty
Bitcoin w kilka dni zyskał 10 proc. Rośnie korelacja z Nasdaq 100
Kryptowaluty
Gdzie są globalne centra wiary w wirtualne waluty?
Kryptowaluty
Bitcoinowi kopacze pod presją niższych nagród. Mogą zepsuć rynek
Kryptowaluty
Wielka weryfikacja na rynku kryptowalut
Kryptowaluty
Giełda FTX spłaci miliony klientów
Kryptowaluty
Bitcoin obronił ważne wsparcie. Czy wróci na wzrostową ścieżkę?