Wskaźnik zlewarowanych spekulacyjnych pozycji na bitcoinie i ethereum, dwóch najważniejszych walutach cyfrowych, jest na rekordowym poziomie mimo że ich ceny w tym roku zanurkowały o ponad 50 proc.

- Ludzie myślą, że rynek ustabilizował się i chcą zajmować większe pozycje spekulacyjne - zauważa Darius Sit, współzałożyciel singapurskiego funduszu QCP Capital.

Traderzy handlujący walutami cyfrowymi często preferują wieczyste kontrakty, które w przeciwieństwie do tradycyjnych, kalendarzowych fututres nie wygasają w określonym terminie i umożliwiają inwestorom utrzymywanie mocno zlewarowanych pozycji, podkreśla Bloomberg.

Kurs bitcoina, którego udział w kapitalizacji walut cyfrowych wynosi około 40 proc., w ubiegłym tygodniu zmieniał się w około 5,4-proc. przedziale, najwęższym od października 2020 roku.

Po ówczesnej flaucie nastąpiło trwające miesiąc wybicie, które wypchnęło bitcoina do rekordowego poziomu w kwietniu 2021 roku.

Powiększa się grono traderów, których nie odstraszają jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej o inflacji czy gospodarczym spowolnieniu i są coraz bardziej skłonni do zajmowania byczych pozycji. W. Z.