Reklama

BM BPH PBK: Komentarz przed sesją

W USA już druga z rzędu niezbyt ciekawa sesja. Przez cały dzień indeksy trzymały się blisko czwartkowych zamknięć. Obroty nieco się obniżyły, były jednak zbliżone do średnich miesięcznych. Dane makro nie stanowiły impulsu dla rynku - - były zbliżone do oczekiwań. W handlu posesyjnym bez zmian - AHI spadło o 0,01%. Na wykresach DNIA i S&P500 utworzyły się kolejne świece z długimi górnymi cieniami.

Publikacja: 03.11.2003 09:01

A ponieważ cienie te usytuowane są w okolicach poprzednich szczytów, mogą zapowiadać wyraźniejsze osłabienie notowań na najbliższych sesjach. Tym bardziej, że część wskaźników jest bliska wygenerowania sygnałów sprzedaży, np. oscylator stochastyczny. Dzisiaj ważne dla rynku powinny być dane dotyczące aktywności sektora wytwórczego.

Piątkowa sesja na naszym rynku niejako wyprzedziła wydarzenia na rynku amerykańskim. Od samego początku rynek nie wykazywał ochoty do mocniejszego ruchu. Oporem nie do pokonani był psychologiczny poziom 1600 pkt a jako wsparcie przez większą część dnia oddziaływało czwartkowe zamknięcie (1587 pkt). Lekką przewagę miała jednak podaż. Widać to było przede wszystkim na TPSA i Pekao. Na wykresie WIG20 uformowała się niewielkich rozmiarów świeca, ale z wyraźnie zarysowanym górnym cieniem. Obroty nieco się obniżyły, ale jak na standard ostatnich tygodni były przyzwoite. W przypadku wskaźników nie doszło do wyraźnych zmian - MACD nieco odbija, ale oscylator stochastyczny już zawrócił w dół. Mając na względzie lekko pesymistyczny kształt piątkowej świecy, może się okazać, że istotniejsze znaczenie będzie mieć wyhamowanie wzrostu przez oscylator stochastyczny. A to może oznaczać osłabienie notowań na najbliższych sesjach. Pierwszym ważnym w krótkim terminie wsparciem jest 1546,5 pkt. W przypadku pogorszenia notowań należałoby się liczyć ze spadkiem właśnie do tego poziomu. Pierwszy opór to wciąż niepokonana (w cenach zamknięcia) połowa wysokości czarnej świecy z 21 października - 1590 pkt. Kolejnym jest psychologiczny poziom 1600 pkt.

Kalendarium

poniedziałek, 3 listopada 2003

10:00 strefa euro - indeks aktywności sektora wytwórczego w październiku - PMI (oczekiwane 51 pkt z 50,1 pkt)

Reklama
Reklama

16:00 USA - indeks aktywności sektora wytwórczego w październiku - ISM (oczekiwany wzrost z 53,7 pkt do 55,8 pkt)

16:00 USA -inwestycje budowlane we wrześniu (oczekiwany wzrost o 0,2%)

Komentarze
Popyt nie słabnie
Komentarze
Czekanie na dane makro
Komentarze
Game over?
Komentarze
Korekta euro to ulga dla EBC
Komentarze
Stopy znów bez zmian
Komentarze
E-rejestr fundacji rodzinnych na już
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama