Natomiast notowania USD/CHF i USD/JPY spadając odpowiednio do 1,1998 i 120,96, znalazły się na najniższym poziomie od 25 kwietnia br. i 8 czerwca br.
Wyprzedaż amerykańskiej waluty wywołały informacje o obniżeniu przez agencję Moody's Investors Service rating dla 399 instrumentów opartych o kredyty hipoteczne o podwyższonym ryzyku, co wpłynęło na dług o wartości 5,2 mld USD. Jak również wiadomość, że inna agencja, Standard and Poor's, może obniżyć rating dla 612 instrumentów, co może wpłynąć na dług o wartości 12 mld USD.
Negatywny sentyment do dolara, obawy o kondycją amerykańskiego rynku nieruchomości i jego ewentualny niekorzystny wpływ na rynek finansowy, wynikające z redukcji pozycji carry trade umocnienie jena czy też wciąż zmieniające się na niekorzyść amerykańskiej waluty dysproporcje w poziomie stóp procentowych na świecie sprawia, że dolar powinien pozostawać słaby w najbliższych dniach. Aktualnie proces ten mógłby przerwać jedynie wzrost inflacji w USA, który sugerując możliwość zaostrzenia polityki monetarnej przez Fed, stanowiłby czynnik wzmacniający amerykańską walutę. Dane na temat czerwcowej inflacji w USA zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu.
O godzinie 8:59 kurs EUR/USD testował poziom 1,3745, GBP/USD 2,0274, USD/CHF 1,2022, a USD/JPY 121,27.
Marcin R. Kiepas