Komentarz poranny IDMSA

Oczekujemy, że USD pozostanie w trendzie spadkowym Zeszłotygodniowa deprecjacja dolara był związane głównie ze zwrotem w polityce monetarnej Fed i pierwszą w tym roku obniżką stóp procentowych. Swoją decyzją Fed utwierdził rynek w przekonaniu, że w obliczu problemów może on liczyć na pomocną dłoń. Głównym celem wydaje się być teraz utrzymanie płynności, na drugi plan natomiast schodzi utrzymanie inflacji w ryzach.

Publikacja: 24.09.2007 10:12

Były szef Fed, Alan Greenspan, przestrzegał jednak w jednym z wywiadów przed agresywnym cięciem kosztu pieniądza, jako jeden z powodów wymieniając duże ryzyko wzrostu inflacji.

Oczekujemy, że dolar w dalszym ciągu będzie zachowywał się trendowo i tracił na wartości. Po pierwsze, perspektywy dla gospodarki amerykańskiej nie są dobre i mogą okazać się dużo gorsze niż się tego spodziewano. Po drugie, rynek oczekuje kolejnych obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku, o kolejne 50 punktów bazowych.

W tym tygodniu najważniejsze dla USD będą dane z rynku nieruchomości i sektora wytwórczego. Poznamy dane na temat sprzedaży nowych i istniejących domów. Zamówienia na dobra trwałego użytku zostaną opublikowane w środę, natomiast w piątek poznamy indeks Chicago PMI. Istotne będą również publikacje z USA dotyczące indeksu zaufania konsumentów oraz przychodów i wydatków Amerykanów.

EURPLN

Kurs złotego pozostaje pod silnym wpływem sytuacji na rynkach zagranicznych. Deprecjacja dolara, do której przyczyniła się obniżka kosztu pieniądza w USA o 50 punktów bazowych, spowodowała znaczne umocnienia się złotego w szczególności do dolara. EURPLN pozostaje w granicach wyznaczonych przez kanał spadkowy, kontynuując umacnianie się w strefę silnego wsparcia jaką wyznacza poziom 3,7400 oraz dolna linia kanału. Przełamanie wsparcia na poziomie 3,76 otworzyło drogę do kontynuacji ruchu spadkowego na EURPLN. Najblizszy opór to poziom 3,7630 i 3,7680 i tam złoty może już być kupowany, jednak lepszym poziomem do przedaży EURPLN jest górna granica kanału spadkowego. Dzisiaj poznamy dane o inflacji bazowej netto a w środę decyzję RPP odnośnie stóp procentowych.

EURUSD

Spektakularne wzrosty obserwowane na eurodolarze doprowadziły kurs w okolice powyżej 1,41. Jeśli nadchodzące dane z gospodarki amerykańskiej będą w dalszym ciągu ujawniały problemy, to istnieje spora szansa na to, że euro umocni się jeszcze bardziej w stosunku do dolara. Dużo zależy również od samych danych ze strefy euro, w tym indeksu zaufania konsumentów jak i indeku klimatu gospodarczego Ifo. Jak na razie impet wzrostowy na eurodolarze wyhamował nieco, być może testowana będzie wkrótce linia wyznaczona po ostatnich maksimach. Wszelkie zejścia w okolice 1,4055 w dalszym ciągu wykorzystywalibyśmy do sprzedaży dolara. Wykresy w skali tygodniowej wskazują na silny opór na EURUSD na poziomie 1,4216, gdzie znajduje się 127,2% projekcji ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 1,3856 na 1,3359.

GBPUSD

Ostatnie dwa tygodnie były dość ciężkie pod względem strategicznym dla BoE. Pomimo problemów Norhthern Rock, warunki gospodarki brytyjskiej pozostają relatywnie lepsze niż gospodarki amerykańskiej. Dane na temat sprzedaży detalicznej i podaży pieniądza były lepsze niż oczekiwano, co przyczyniło się do poprawy sentymentu do GBP. Obecnie celem umacniania się funta są okolice maksimum z 12 września na poziomie 2,0375. Wszelkie zejścia w okolice 2,0250 wykorzystywalibyśmy do kupna funta z docelowym poziomem na 2,0350. Średnia 50-okresowa na wykresie dziennym wyznacza wsparcie na poziomie 2,005.

USDJPY

Zeszły tydzień charakteryzował się dość wąskim zakresem ruchów na USDJPY bez wyraźnego, zdecydowanego kierunku ruchu. Ten tydzień dla jena będzie ważny ze względu na publikowane dane z rynku pracy oraz na temat wydatków konsumpcyjnych i inflacji. Jen osłabił się istotnie w stosunku do takich walut jak euro, dolar australijski czy dolar nowozelandzki, jednak w stosunku do dolara pozostaje dość stabilny. Dziś mamy święto w Japonii, więc spodziewamy się, że kurs pozostanie stabilny. W dalszym ciągu znajdujemy się w zakresie wyznaczonym przez formację trójkata na wykresie dziennym. 61,8% zniesienia ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 112,59 wyznacza wsparcie na poziomie 114,00. Nowym premierem Japonii został Yasuo Fukuda, po wygranej z Taro Aso (LDP).

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem