Negatywnie na notowaniach amerykańskiej waluty odbijają się oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych w USA, jakie nasiliły się po wtorkowej publikacja protokołu z posiedzenia FOMC w dniu 18 września br., kiedy to nastąpiła agresywna obniżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych (pierwsza zmiana poziomu stóp od czerwca 2006 roku i pierwsza ich obniżka od połowy 2003 roku).
Wybicie EUR/USD ponad strefę podażową 1,4195-1,4200 dolara otwiera tej parze drogę do rekordu wszech czasów z 1 października br. na poziomie 1,4281 dolara. Taki wzrost nie musi jednak oznaczać zakończenia rozpoczętej w poprzednim tygodniu spadkowej korekty.
Silna presja europejskich polityków i biznesu na powstrzymanie aprecjacji euro oraz perspektywa przedyskutowania obecnie sytuacji na najbliższym, zaplanowanym na 20-22 października br., szczycie ministrów finansów i szefów centralnych bankierów państw z grupy G7, przy jednoczesnym braku silnie negatywnych danych makroekonomicznych z USA, znacznie zmniejsza szanse na zdecydowane wybicie EUR/USD ponad ostatnie rekordy, zwiększając tym samym szanse na trend boczny w szerokim przedziale 1,4014-1,4281 dolara.
W dniu dzisiejszym wpływ na notowania EUR/USD wpływ oprócz oczekiwań na obniżkę stóp procentowych w USA oraz korzystnej dla popytu sytuacji technicznej, będą przede wszystkim miały popołudniowe dane z USA o sierpniowym bilansie handlu zagranicznego, wrześniowe dane o cenach importu i tygodniowy raport z rynku pracy.
Marcin R. Kiepas