Wzrost PKB wyniósł 0,3% q/q i 2,5 m/m. Pomimo, że informacje te są zgodne z prognozami, wskazują na pogarszającą się sytuację gospodarczą. Są to najgorsze odczyty od 2 lat. Z USA poznaliśmy ilość noworejestrowanych bezrobotnych. Szacowano poziom 315 tys., tymczasem podano wartość 308. Bilans handlu zagranicznego wyniósł (-57,6)mld USD. Jest to wartość była lepsza niż poprzednio (-59,2). Ceny w imporcie spadły o 0,2% przy ostatnim odczycie na poziomie (-0,1). Ceny te nie zawierają cen ropy. Dzisiejsze dane nie wpłynęły na obraz rynku. Waluta amerykańska w dalszym ciągu ma problemy z umocnieniem się.

Złoto nieznacznie dziś zyskało na wartości. Metal ten osiągnął poziom 745,65 usd/oz. Tym samym zachowanie złota potwierdza sytuację na rynku walutowym, podobnie jak inne towary.

RYNEK KRAJOWY

Na rynku krajowym złoty systematycznie zyskiwał na wartości. Nasza waluta osiągnęła poziom 2,6278 do dolara i 3,7266 w relacji do euro. Nie poznaliśmy dzisiaj żadnych danych makroekonomicznych z naszego kraju. Sytuacja polityczna zbliża się w kierunku wyjaśnienia. Najprawdopodobniej wyniki wyborów do Sejmu nie będą zaskoczeniem, w związku z czym rynek nie powinien na nie gwałtownie zareagować. Giełda w Warszawie zyskiwała na wartości. Indeks WIG20 osiągnął swoje historyczne maksima. Niestety w ślad za największymi spółkami nie poszły spółki małe i średnie. Na rynku pojawiły się pogłoski o możliwości wrogiego przejęcia PKN Orlen.

Maciej Kowal