Umocnieniu złotego sprzyjał również wzrost kursu EUR/USD.
Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej Jana Czekaja trend aprecjacyjny polskiej waluty będzie osłabiał wzrost inflacji w naszym kraju. Ostatnie dane odnośnie dynamiki cen nie były niepokojące. Najnowsze, dotyczące września poznamy już w poniedziałek. Wraz z doniesieniami na temat płac z tego samego miesiąca, dane te będą decydować o przyszłych posunięciach RPP w sprawie wysokości stóp procentowych. Jednak trudno się spodziewać by zmusiły one Radę do podwyżki kosztu pieniądza już w październiku.
Podczas wczorajszego spadku kursu EUR/PLN zostało przebite ważne wsparcie umiejscowione na poziomie 3,74. Obecnie wartość euro wyrażana w złotym wynosi 3,73 zł. Jeśli w najbliższych dniach kurs tej pary walutowej nie powróci powyżej poziomu 3,74 możemy mieć do czynienia z dalszym długotrwałym umocnieniem złotego względem euro. Przeszkodą w tym scenariuszu mogą być zawirowania po przedterminowych wyborach parlamentarnych, szczególnie jeśli przyniosą zaskakujący wynik. Jednak jak wskazują doświadczenia sprzed dwóch lat ich rozstrzygnięcie nie będzie w stanie na trwałe zmienić notowań polskiej waluty. W kolejnych godzinach kurs EUR/PLN będzie prawdopodobnie wahał się w przedziale 3,72-3,74.
Za dolara płaci się obecnie 2,63 zł. W przypadku, gdy z amerykańskiej gospodarki nadejdą dzisiaj kolejne niepokojące dane jego wartość wyrażana w polskiej walucie może się jeszcze obniżyć. Do tego czasu jednak kurs USD/PLN powinien pozostawać w przedziale 2,62-2,64.
Wczorajsza sesja zgodnie z naszą prognozą przyniosła wzrost kursu EUR/USD w okolice poziomu 1,4250. Dynamiczne wzrosty, które obserwujemy na tej parze już od 3 dni są wynikiem nieudanego przetestowani na wtorkowej sesje wsparcia w okolicach 1,4040. Dopóki nie przebijemy wspomnianej ceny to cały czas bardziej prawdopodobne są spadki wartości dolara. Wczorajszy dość znaczny wzrost kursu, który doprowadził do dużego wykupienia rynku może dzisiaj sprzyjać korekcyjnym spadkom lub konsolidacji. Naszym zdaniem przebicie poziomu 1,4160 będzie oznaczało spadek do 1,41.