Spięcia na linii Turcja - Irak i związane z tym obawy o możliwą interwencję wojsk tureckich w północnej części Iraku wywołały kolejną falę wzrostu cen ropy. W dniu dzisiejszym baryłka ropy Brent kwotowana jest na poziomie 80,80 $, kilkanaście centów poniżej historycznych rekordów osiągniętych 28 września ceną 80,99 $ za baryłkę. Taka atmosfera w połączeniu z wciąż słabnącym dolarem jest bardzo sprzyjająca dla posiadaczy długich pozycji na rynku żółtego metalu. Napięcia geopolityczne i obawy inflacyjne są bardzo dobrymi czynnikami generującymi wzrost cen na rynku metali szlachetnych,
W dniu dzisiejszym po aprecjacji o 1,2 % uncja złota wyceniana jest na 756 $, co stanowi nowy 27-letni rekord. Od połowy sierpnia żółty metal zdrożał już o blisko 18 %. Stabilną zwyżkę obserwujemy także na rynku srebra, gdzie po dzisiejszym wzroście o 1,6 % cena zbliżyła się do psychologicznego poziomu 14 $ za uncję.
Perspektywy dla rynku złota są w dalszym ciągu sprzyjające. Kupujący będą zapewne starali się skierować ceny kruszcu w kierunku 775 $ za uncję, wyżej opór wyznacza psychologiczna figura 800 $.
Drożejącym towarom wciąż pomaga skorelowany ujemnie dolar. W dniu dzisiejszym przed godz. 10:00 ponownie zaobserwowaliśmy słabość amerykańskiej waluty, co doprowadziło do szybkiej zwyżki Eurodolara w okolice 1.4230. Ewentualny atak EUR/USD na historyczne szczyty przy cenie 1,4280 połączone z wzrostem napięcia na linii Turcja - Irak daje spore prawdopodobieństwo aprecjacji na rynku żółtego metalu w kierunku oporu przy cenie 775 $ za uncję.
Tomasz Mączka