Rentowności obligacji amerykańskich spadały, umacniały się waluty niskooprocentowane - w tym jen, który istotnie zyskał na wartości. W takiej sytuacji korzystał również trochę dolar, choć tutaj nie można mówić o jakiś silniejszych ruchach. Na skutek silnej wyprzedaży akcji i mniejszej skłonności inwestorów do ryzyka dość istotnie osłabiły się waluty rynków wschodzących.
Inwestorzy ,oprócz obaw o rynek kredytowy, niepokoją się również sytuacją w sektorze nieruchomości. Pomimo nieco lepszego odczytu indeksu nieruchomości podawanego przez NAHB, w dalszym ciągu jest to wartość bardzo niska i nie nastraja optymizmem. Dziś z kolei poznamy ilość wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów. Kluczowym wydarzeniem będzie jednak publikacja notatek z posiedzenia FOMC, które miało miejsce 31 października. Uważamy, że z dużym prawdopodobieństwem notatki te wyznaczą krótkoterminowy kierunek do dalszych ruchów na dolarze. Poznamy zrewidowane prognozy co do dalszego wzrostu gospodarczego i inflacji. Pomimo tego, że rynek wycenia kolejną obniżkę stop procentowych w USA w grudniu, to pamiętajmy że w swoich ostatnich wypowiedziach Bernanke zasugerował, iż bank centralny jest niechętny dalszemu obniżaniu kosztu pieniądza, jako że prognozy dla wzrostu gospodarczego są niższe przy utrzymującym się ryzyku wzrostu inflacji. W związku z tym bardziej jastrzębi komentarz może pomóc dolarowi. Z drugiej jednak strony, jeśli obawy o kondycję gospodarki staną na pierwszym miejscu, to Bernanke może być zmuszony podjąć decyzje zgodną z oczekiwaniami rynku.
EURPLN
Eurozloty zachowywał się dość stabilnie przez większość dnia. Gwałtowny wzrost awersji do ryzyka i towarzysząca temu silna wyprzedaż akcji po otwarciu giełdy w USA związana z rosnącym niepokojem o rynek kredytowy w USA wywołał istotne pogorszenie sentymentu do walut rynków wschodzących. Złoty dość istotnie stracił na wartości. Przełamana została linia oporu wyznaczona geometrie na poziomie 3.6880. Chociaż przełamanie 3,65 nie doprowadziło do gwałtownego ruchu w okolice 3,70, to jednak EURPLN obecnie realizuje ten ruch. Silny opór w postaci 38,2% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 3,8540 znajduje się na poziomie 3,6970 i tam obecnie złoty powinien kontynuować osłabiania się. Okolice 3,70 bedą stanowiły atrakcyjne poziomy do sprzedaży EURPLN. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 3,6770.
EURUSD