TMS Brokers SA: Komentarz poranny

Rekordowo słaby dolar. Koniec wczorajszej sesji na rynku walutowym przyniósł osłabienie polskiej waluty. Kurs USD/PLN wzrósł do poziomu 2,52 natomiast EUR/PLN do 3,69. Złoty kolejny raz stracił na wartości na skutek poniedziałkowego wzrostu awersji do ryzyka na światowych rynkach, który obrazowało również umocnienie japońskiego jena oraz spadki na giełdach amerykańskich.

Publikacja: 20.11.2007 09:22

Wspomniane wyżej poziomy okazały się jednak skutecznymi oporami, a nieudana próba ich przebicia zaowocowała na początku dzisiejszej sesji odreagowaniem, przez co USD/PLN spadł poniżej 2,50 natomiast EUR/PLN do 3,68. Spadek wartości dolara wyrażonej w złotym był również spowodowany wybiciem górą z zakresu ostatniej konsolidacji kursu EUR/USD. Wybicie to może mieć duży zasięg co powinno przekładać się dość znaczny spadek USD/PLN. Jednak na rynku złotego wciąż trwa korekta i dalsze nieznaczne osłabienie polskiej waluty jest w dalszym ciągu możliwe.

Umocnieniu złotego nie sprzyja wypowiedź nowego ministra finansów Jacka Rostowskiego. W wywiadzie dla prasy stwierdził on co prawda, że w dalszym ciągu uważa on wejście do strefy euro za bardzo korzystne dla naszego kraju, jednak równocześnie silnie podkreślił zagrożenia związane z wejściem do systemu ERM II w momencie gdy pod pełną kontrolą nie znajduje się inflacja, bilans wewnętrzny i finansowy. Stwierdzenie to może oznaczać opóźnienie daty wejścia Polski do tego systemu, co będzie równocześnie powodować późniejsze wstąpienie do strefy euro, obecnie zakładane na 2012-2013.

Wpływ na notowania złotego mogą mieć publikowane dzisiaj dane makroekonomiczne z Polski. O godz. 14.00 zostanie przedstawiony październikowy poziom inflacji producenckiej (PPI) oraz dynamika produkcji przemysłowej. Prognozy zakładają wzrost obu tych wskaźników. Jeśli się sprawdzą podwyżka stóp procentowych w Polsce na koniec bieżącego miesiąca będzie niemal pewna, co może przynieść umocnienie złotego. Jednak jak pokazały piątkowe dane na temat dynamiki płac, w ostatnim czasie nawet publikacje wskazujące na konieczność rychłego podniesienia kosztu pieniądza w Polsce nie są w stanie wpłynąć na znaczne umocnienie złotego. Dzieje się tak, gdyż jest ono już w dużej mierze zdyskontowane w poczynaniach inwestorów, a nienajlepsze nastroje panujące na rynkach wschodzących hamują wszelkie próby silniejszej aprecjacji polskiej waluty.

Dzisiejszy poranek na rynku zagranicznym rozpoczynamy silną aprecjacją euro. Kurs EUR/USD wybił się z ostatniej konsolidacji w przedziale 1,46 - 1,47. Tuż po godzinie 9.00 notowania euro osiągnęły kolejny rekord wszech czasów na poziomie 1,4765 i gdyby ruch ten był kontynuowany to w kolejnych dniach można by spodziewać się wzrostu kursu euro do poziomu nawet 1,49. Do realizacji takiego scenariusza przyczynić się mogą publikowane dziś dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy oczekują, że podana dziś liczba pozwoleń na budowę domów oraz liczba rozpoczętych budów po raz kolejny zanotują znaczny spadek. Prognozy zakładają, że w pierwszym przypadku opublikowana liczba spadnie do 1,2 mln, natomiast druga publikacja spadnie prawdopodobnie do 1,17 mln. Jednakże istnieje obecnie spore ryzyko, że liczby te okażą się jeszcze słabsze od prognoz. Spadające ceny domów zachęcają bowiem potencjalnych kupujących do wstrzymywania się z tą decyzją, w nadziei na dalsze spadki i szansę jeszcze tańszego kupna.

Ważnym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie także publikacja rozszerzonych prognoz makroekonomicznych przez FED. Będzie to duża wskazówka, co do grudniowej decyzji tej instytucji w sprawie stóp procentowych.

Wzrost kursu EUR/USD spowodowany jest także wypowiedzią członka rady Europejskiego Banku Centralnego Klausa Liebschera. Powiedział ona na konferencji w Wiedniu, że oczekiwany jest wzrost inflacji w nadchodzących miesiącach, głównie z powodu rosnących cen ropy na światowych rynkach. Jest to wypowiedz sugerująca możliwość podwyżek kosztu pieniądza w strefie euro w kolejnych miesiącach.Warto także wspomnieć o kolejnym bardzo słabym dniu na amerykańskich giełdach. Pomimo, że wielu inwestorów oczekiwało, że spadki zostaną już zatrzymane lub nastąpi przynajmniej ich zatrzymanie główne indeksy w USA straciły ponad 1,5%. Przyczyniła się do tego obniżka rekomendacji dla Citigroup przez Goldman Sachs. Jest to kolejny argument za tym, że kryzys związany z rynkiem nieruchomości jeszcze się nie skończył. Dzisiaj pojawiły się także pogłoski o możliwym nadzwyczajnym spotkaniu FED.

Sporządził:

Tomasz Regulski

Marcin Ciechoński

Departament Doradztwa i Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem