Nastąpił wzrost o 3% przy prognozie (-2,6). Jednak pozytywne informacje z rynku nieruchomości nie wpłynęły na umocnienie waluty amerykańskiej. W związku z tym, na rynku można zaobserwować typowo antydolarowy sentyment. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na kurs euro okazały się informacje dotyczące możliwości rozliczeń transakcji na ropie we wspólnej walucie, przez takie państwa jak Emiraty Arabskie oraz Katar. Bank Centralny Chin wyraża swoje obawy, wynikające z posiadania rezerw w walucie amerykańskiej. Dziś poznamy jeszcze protokół z posiedzenia FOMC. Inwestorzy będą doszukiwać się w nim wskazówek dotyczących dalszej polityki monetarnej.
Złoto zaczęło zyskiwać dziś na wartości. Maksimum osiągnęło na poziomie 793,83 usd/oz. Dalsza aprecjacja kursu tego metalu z pewnością będzie miała wpływ na notowania dolara na świecie.
RYNEK KRAJOWY
W kraju nasza waluta zyskuje na wartości. Kurs USD/PLN osiągnął dzisiaj poziom 2,4847, a notowania EUR/PLN ponownie znalazły się poniżej 3,6800. Podczas wtorkowej sesji Główny Urząd Statystyczny opublikował wskaźnik cen produkcji sprzedanej. Wyniósł on 2,2% przy poprzednim wyniku 2%. Inflacja PPI okazała się wyższa, jednak odczyt był nieznacznie niższy od prognoz. Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 10,6%, przy poprzednim odczycie 5,2%. Informacje te mogą sugerować, iż RPP może być skłonna do podwyżki stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu. Giełda w Warszawie oscylowała w okolicy wczorajszego zamknięcia, nie rozstrzygając w ten sposób dalszego kierunku zmian.
Maciej Kowal