Do powrotu przyczyniła się wypowiedź przedstawiciela ECB Ordoneza, który powiedział, że szczyt aktywności gospodarczej w strefie euro już prawdopodobnie nastąpił i teraz wzrost może spowolnić, nawet do tego stopnia, że ryzyka inflacyjne mogą zostać zneutralizowane. Jako przyczynę podał pogorszenie warunków finansowych i sytuacji na rynkach, będących wynikiem trwającego nadal kryzysu na rynku nieruchomości w USA. Komentarz ten wywołał pewien niepokój, gdyż jest to jedna z pierwszych tak konkretnych wypowiedzi na temat perspektyw dla strefy euro od członka ECB. Niektórym, bardziej pesymistycznym inwestorom mogła ona także zasugerować, że także rynek nieruchomości w Europie może być w przyszłości zagrożeniem dla reszty gospodarki. Na większości innych rynków sytuacja była bardziej stabilna, giełdy odrobiły nieco strat, lecz nie wróciły do poziomów, których zdobycie mogłoby świadczyć o sile. Złoto i ropa nadal parły do góry co jest sygnałem, że siła dolara może być bardzo krótkotrwała.
EURPLN
Sytuacja na rynku złotego nadal zdeterminowana jest głównie przez zachowanie giełd. W tym tygodniu dochodzi także oczekiwanie i wycenianie oczekiwań na zmianę stóp oraz dane makro. Nie oczekujemy, aby te czynnik były decydując w krótkim terminie, ale mogą istotnie ruszyć kursem w okolicach publikacji. Nadal jednak uważamy, że decydujący wpływ będą miały głównie na sygnały z rynków zagranicznych. Spadki cen akcji będą wywoływały presję, wzrosty umocnienie złotego. Uważamy także, że ostatnie zakresy są nadal ważne i powinny być utrzymane, tj. od góry 3,70 stanowi silny opór, natomiast w pierwszej fali umocnienia wsparciem będzie 3,65.
EURUSD
Ruchom cen w okolicach świąt, lub wtedy gdy płynność jest niewielka nie można ufać, nawet jeśli one są wyjątkowo dużo, tak właśnie było pod koniec zeszłego tygodnia. Sytuacja fundamentalne się istotnie nie zmieniła, ruchy były czysto techniczne. Oprócz wybicia stoplossów do góry, pojawiło się także dużo długich pozycji otwartych na przełamaniu 1,49. Brak katalizatorów do dalszego ruchu spowodował, że zaczęto te pozycje szybko zamykać, co przy zmniejszonej płynności spowodowało spadek kursu poniżej wsparć technicznych. Obecnie kurs nadal wygląda nieco słabo i możliwy jest spadek do silnego wsparcia technicznego przy 1,47. Te okolice powinny być korzystne do zakupów.