W czerwcu sprzedaż samochodów pasażerskich wzrosła o 48% i przekracza już poziom sprzedaży samochodów w USA. Potencjał rynku chińskiego jest ogromny, ale tak wysoką dynamikę Chińczycy zawdzięczają również pobudzeniu gospodarki przez rząd. Niemniej jednak takie tempo wzrostu działa na wyobraźnię i nie bez powodu to właśnie niemiecki DAX rośnie dziś najbardziej. Na wzroście popytu z Chin korzystać będą przede wszystkim kraje nastawione na eksport i mające duży udział w tamtejszym rynku. Utrzymanie wsparć technicznych na indeksach wpłynęło silnie na waluty, na których obserwujemy od wczoraj bardzo nietypowe ruchy. Wzrost zmienności na parach jenowych trudno przypisać jakiemuś konkretnemu wydarzeniu. Być może rynek zwrócił uwagę na słabe zachowanie sektora spółek finansowych i w efekcie wzrosły obawy o wyniki tych spółek. Szczególnie zwracało uwagę zachowanie dolarjena, na którym zakres zmian w dniu wczorajszym przekroczył znacząco normalne poziomy. Podobnie było na innych parach jenowych. Dzisiaj zwraca uwagę również bardzo dobre zachowanie polskiej waluty. Rosnąca zmienność na rynku może sugerować, że niedługo nastąpi silny ruch trendowy. W tej chwili jednak trudno powiedzieć, co będzie katalizatorem takiego ruchu. W dniu dzisiejszym można spodziewać się zwiększonej zmienności na funcie w związku z decyzją Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Szczególnie istotny będzie komunikat po decyzji.
EUR/PLN (EURPLN, 4.3555 -1.85%)
Wczorajsze osłabienie złotego zatrzymało się w pobliżu kluczowego oporu w strefie 4,43-4,45 (w strefie zniesień fibonacciego oraz minimum czerwcowej konsolidacji. Skala i tempo umocnienia w dniu dzisiejszym sugeruje, że złoty "łatwiej" się umacnia i bardziej reaguje na pozytywne informacje. Jest to dobry sygnał z perspektywy średnioterminowej. Najprawdopodobniej zakres 4,35-4,43 utrzyma się w dniu dzisiejszym, ponieważ rynek będzie czekał na roztrzygnięcie techniczne na indeksach. Zachowanie kursu sugeruje jednak większą szansę na utrzymanie się tendencji spadkowej na EURPLN i dlatego korekty wzrostowe wykorzystywalibyśmy do zajmowania krótkich pozycji.
EUR/USD (EURUSD, 1.3969 +0.69%)
Wczorajsze zachowanie eurodolara jest potwierdzeniem braku trendu na tej parze. W czasie gdy silnie zniżkowały pary jenowe, w tym eurojen, dolar tylko nieznacznie umocnił się do euro. Ruch spadkowy na EURUSD zatrzymał się na stosunkowo słabym wsparciu przy 1,3825 (minimum z 22 czerwca). Należy teraz obserwować zakres ruchu wzrostowego. Poprzednie odbicie z 1,3875 na 1,4050 miało 175 pipsów. Jeśli trwający ruch nie przekroczy tego zakresu, to będzie to dość wiarygodny sygnał sprzedaży. Dzisiaj nastroje są nieco bardziej pozytywne głównie ze względu na dynamiczny wzrost sprzedaży samochodów w Chinach (dane z czerwca)