3 sierpnia weszły w życie kolejne zmiany kodeksu spółek handlowych. Większość nowych i zmienionych przepisów dotyczy spółek akcyjnych, w szczególności publicznych. Jednym z podstawowych celów nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa spółek handlowych do wymogów unijnej dyrektywy dotyczącej praw akcjonariuszy.
Do początku sierpnia akcjonariusz spółki publicznej z siedzibą w Polsce był uprawniony do głosowania na walnym zgromadzeniu jedynie w przypadku, gdy jego akcje zostały zablokowane na rachunku papierów wartościowych do chwili zakończenia walnego zgromadzenia, a imienne świadectwo depozytowe, wystawione przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych, zostało dostarczone spółce na co najmniej tydzień przed terminem odbycia zgromadzenia. W praktyce oznaczało to, że akcjonariusz zainteresowany udziałem w spotkaniu był na dłuższy czas pozbawiony możliwości zbycia posiadanych przez siebie akcji spółki publicznej.
[srodtytul]Prawo do udziału w zgromadzeniu[/srodtytul]
Nowe przepisy oznaczają znaczącą zmianę poprzez wprowadzenie pojęcia dnia rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu; pojęcie to występuje szeroko w innych systemach prawnych i sprawdziło się w praktyce innych rynków kapitałowych. Zgodnie ze zmienionymi przepisami k. s. h. tak zwany dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przypada na szesnaście dni przed terminem walnego zgromadzenia, co oznacza, że jedynie osoby będące akcjonariuszami na szesnaście dni przed terminem walnego zgromadzenia są uprawnione do udziału w nim. Ta ogólna zasada ma zastosowanie do wszystkich posiadaczy akcji na okaziciela, które nie mają formy dokumentu.
Na wniosek akcjonariusza prawo do udziału w walnym zgromadzeniu może zostać potwierdzone odpowiednim imiennym zaświadczeniem wystawionym przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych, na którym zarejestrowane są akcje. Wystawienie odpowiedniego zaświadczenia jest niezbędne, by akcjonariusz został uwzględniony w zbiorczym wykazie osób uprawnionych do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, który sporządzi Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.