DM ELIMAR: O giełdach zagranicznych

Aktualizacja: 06.02.2017 04:18 Publikacja: 17.08.2000 08:55

Środowe notowania na Wall Street zakończyły się w mieszanych nastrojach ? indeks Dow Jonesa stracił na wartości 0,5% przy 0,3% dla indeksu S&P 500. Z kolei technologiczny indeks Nasdaq wzrósł o 1,6%, kończąc dzień na poziomie 3 861,2 pkt. Obroty na głównym parkiecie wyniosły 927 mln akcji, co było wartością wyższą o 2,7% od średniej z ostatnich trzech miesięcy.

Uwaga inwestorów była wczoraj skupiona na danych statystycznych, ogłaszanych jeszcze przed sesją. Inflacja w lipcu wzrosła o 0,2%. Pomimo tego, że była to wartość wyższa od oczekiwanych 0,1%, tempo wzrostu cen należy wciąż uznać za niskie. Z kolei tempo powstawania nowych domów było w lipcu najniższe od 2,5 roku. Tym samym środowe dane potwierdziły założenia dotyczące tego, że na spotkaniu 22 sierpnia FED nie podniesie stóp procentowych.

Pomimo dobrych danych o inflacji, wczorajszy dzień przyniósł drugi z rzędu spadek cen akcji spółek z sektora finansowego ? walory J.P. Morgan spadły o 2,9%, Citigroup o 1,01%, natomiast American Express o 3,17%. Wskaźnik Philadelphia KBW Banks Index stracił na wartości 1,8%. Wczoraj spadały także akcje spółek brokerskich, a reprezentujący je Amex Securities Broker/Dealer stracił na wartości 2,3%. Spadki cen akcji spółek z sektora finansowego mają obecnie głównie charakter korekcyjny, ponieważ poprzednie sesje przyniosły ich wzrost. Wynikają jednak także z obaw o spowolnienie w gospodarce, które banki i akcje spółek brokerskich odczuwają jako pierwsze.

Również po raz kolejny słabo zachowywały się akcje spółek zajmujących się handlem detalicznym, co było głównie efektem obniżenia rekomendacji dla Home Depot przez analityków z Salomon Smith Barney i Donaldson, Luftkin&Jenrette. Akcje Home Depot spadły w środę o 4,67% przy 3,15% spadku akcji Wal-Mart Stores. Spadek akcji Home Depot był wczoraj największy wśród akcji wchodzących w skład Dow Jonesa.

Z kolei dobrze zachowywały się wczoraj akcje spółek informatycznych, co było głównie zasługą dobrych wyników Analog Devices. Spółka wykazała wzrost zysku o 16% lepszy od oczekiwań, co z kolei było wynikiem ponad 85% dynamiki obrotów. Akcje Analog Devices zyskały na wartości 23%.

Wzrosły także akcje innych spółek z branży informatycznej. Wchodzący w skład Dow Jonesa Hawlett-Packard zyskał wczoraj 8,9%. Był to rekordowy w środę wzrost w ramach tego indeksu. Już po sesji HP ogłosił swoje wyniki, które były znacznie lepsze od oczekiwań.

Obecnie sytuacja na Wall Street wciąż wydaje się dobra, co jest głównie związane z oczekiwanym zakończeniem serii podwyżek stóp. Ponieważ na spotkaniu wyznaczonym na 22 sierpnia podwyżka nie jest oczekiwana, najaktualniejszym tematem wydaje się obecnie treść komunikatu, który będzie towarzyszył decyzji FED o pozostawieniu stóp na obecnym poziomie. Wydaje się, że jeszcze nie należy spodziewać się przyjęcia neutralnej polityki monetarnej, co powinno już być wliczone w ceny amerykańskich akcji. Dlatego też za najbardziej prawdopodobne należy uznać w tej chwili dwa scenariusze: w pierwszym ceny na giełdzie w USA będą rosły przed ogłoszeniem decyzji FED o pozostawieniu stóp na obecnym poziomie oraz utrzymaniu restrykcyjnej polityki monetarnej. Po tej decyzji nastąpią korekcyjne spadki. W drugim scenariuszu możliwa jest zmiana kierunku polityki na neutralny, co spowodowałoby wzrosty po ogłoszeniu tego komunikatu FED. Bardziej prawdopodobny wydaje się obecnie ten pierwszy scenariusz.

Czwartkowe notowania na giełdach azjatyckich przyniosły spadki indeksów ? w Japonii indeks Nikkei 225 stracił na wartości 1,5%, co było głównie efektem spadku cen akcji spółek z sektora finansowego. Jest to związane z obawami o to, że ostatnia podwyżka stóp spowolni wzrost ich wyników. Industrial Bank of Japan spadł o 1,9% przy 2,3% spadku akcji Bank of Tokyo-Mitsubishi.

W czasie czwartkowych sesji w Europie spodziewany się mieszanych nastrojów. Akcje spółek komputerowych mogą wzrosnąć w związku z bardzo dobrymi wynikami Hawlett-Packae telekomów, co będzie związane z obawami o koszty ekspansji rynkowej. Obawy te zyskały ostatnio na aktualności w związku z decyzją British Telecom w sprawie przejęcia Viag Intecom za 5,5 mld USD. Spaść mogą także akcje ABN Maro po tym, jak bank opublikował wyniki gorsze od oczekiwań.

Iwona Kubiec

Dział Doradztwa Inwestycyjnego i Analiz DM ELIMAR S.A.

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu