DM ELIMAR: O giełdach zagranicznych

Aktualizacja: 06.02.2017 04:23 Publikacja: 18.08.2000 00:06

Czwartkowe notowania na Wall Street zakończyły się solidnym wzrostem indeksów, który w przypadku Nasdaqa wyniósł aż 2%. Szeroki indeks S&P 500 zyskał na wartości 1% przy 0,4% wzroście reprezentującego blue chipsy Dow Jonesa. Niestety optymizm nie został potwierdzony obrotami, które po raz kolejny można było uznać za najwyżej umiarkowane.

Jednym z wydarzeń wczorajszej sesji był prawie 10% spadek ceny akcji Hawlett-Packard, które w środę wzrosły o 9%. Przyczyną środowej zwyżki było ogłoszenie znacznie lepszych od oczekiwań wyników za ostatni kwartał. Dokładna analiza tych wyników pokazała jednak, że na wzrost zysku miały duży wpływ czynniki nie związane z podstawową działalnością spółki. Była to przyczyna wczorajszego spadku kursu akcji HP.

Z kolei dobrze zachowywały się wczoraj akcje spółek z sektora finansowego ? o 1,8% wzrosły walory J.P. Morgan, o 2,07% American Express Company, natomiast o 2,13% Citigroup. Indeks cen akcji spółek maklerskich, American Broker/Delaer Index zyskał na wartości 3,8%. Główną przyczyną wczorajszej zwyżki akcji z tego sektora były oczekiwania co do pozostawienia na wtorkowym spotkaniu FED stóp procentowych bez zmian. Ponadto wczorajsza zwyżka akcji spółek z sektora finansowego miała także charakter korekcyjny i wynikała z ostatnich spadków akcji tych spółek.

Wczoraj dobrze zachowywały się także akcje spółek z sektora paliwowego nawet pomimo tego, że ceny ropy spadły po ogłoszeniu przez American Petroleum Istitute informacji mówiącej o wzroście zapasów ropy. Wchodzące w skład indeksu Dow Jonesa akcje Exxona wzrosły wczoraj o 1,26%. Z kolei The Philadelphia Oil Service Index zyskał 0,7%, kończąc dzień na poziomie historycznego maksimum.

Czwartek upłynął także pod znakiem wzrostu cen akcji spółek z sektora półprzewodników. Tym samym wczorajszy dzień był piątym z rzędu wzrostowym dla tego sektora. Przyczyną zwyżki są przede wszystkim dobre przewidywania dotyczące tempa wzrostu branży i wyników spółek. Akcje Intela zyskały wczoraj na wartości 2,94%, natomiast Philadelphia Semiconductor Index wzrósł o 3,5%.

Sytuacja na rynku amerykańskim od kilkunastu sesji jest bardzo dobra. Do wtorku, na kiedy wyznaczone jest spotkanie FED, dobre nastroje powinny utrzymać się. Jeżeli FED zadecyduje o utrzymaniu restrykcyjnego nastawienia w polityce monetarnej, możemy po decyzji o pozostawieniu stóp na obecnym poziomie oczekiwać na korekcyjne spadki. Wzrosty mogą nastąpić, jeżeli FED przywróci nastawienie neutralne. Obecnie jest to jednak mało prawdopodobne.

Optymizm na Wall Street nie pomógł w dniu wczorajszym giełdom europejskim, które w większości zakończyły ten dzień spadkiem indeksów. Było to głównie związane z wynikami przetargu na UMTS w Niemczech, który jeszcze raz pokazał, że współczesna telekomunikacja może być uznana za ?worek bez dna?. W piątek spadły także akcje na giełdach azjatyckich. Spadki były głównie efektem korygowania czwartkowych wzrostów.

Iwona Kubiec

Dział Doradztwa Inwestycyjnego i Analiz DM ELIMAR S.A.

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu