DM ELIMAR: O giełdach zagranicznych

Aktualizacja: 06.02.2017 04:22 Publikacja: 24.08.2000 00:07

Pomimo dużych wahań indeksów, środowe notowania na Wall Street zakończyły się wzrostami. Najwięcej zyskał technologiczny indeks Nasdaq, który zamknął się na poziomie o 1,3% wyższym od otwarcia. Nieco mniejsze zyski zanotowały pozostałe indeksy ? Dow Jones zyskał na wartości 0,1% przy 0,5% wzrostu szerokiego indeksu S&P 500. Reprezentujący wszystkie 2 727 spółki notowane na Big Board indeks NYSE Composite wzrósł wczoraj do rekordowego poziomu 672,22 pkt. Jednak obroty po raz kolejny były niewielkie i wyniosły 860 mln akcji. Było to o 10% mniej niż wynosi średnia z ostatnich trzech miesięcy.

Pomimo wzrostowego zakończenia, wczorajsze notowania w pierwszych godzinach przyniosły spadki cen. Trend odwrócił się dopiero wraz z opublikowaniem raportu o sektorze półprzewodników, z którego wynikało, że popyt jest wciąż duży. Spowodowało to na sesji wczorajszej wzrost kursu Intela o 3,47%, a The Philadelphia Semiconductor Index o 3%. Od 21 sierpnia ten indeks wzrósł już 21%.

Poprawę nastrojów przyniósł także raport o zapasach ropy, które spadły. Ceny ropy wczoraj były także windowane przez spekulacje, że OPEC nie jest skłonny do zwiększenia produkcji. Wchodzące w skład Dow Jonesa akcje Exxon Mobil wzrosły wczoraj o 1,65%.

Gorzej zachowywały się wczoraj akcje spółek sprzedających artykuły spożywcze po tym, jak Albertson, jedna ze spółek tego typu, poinformował, że wyniki tego kwartału będą gorsze od oczekiwań. Wczoraj akcje spółki spadły o 27%.

Słabo zachowywały się wczoraj także akcje spółek z sektora finansowego, co było związane z korektą ostatnich wzrostów. W ostatnich dniach te akcje zyskiwały na wartości w związku z oczekiwanym pozostawieniem stóp procentowych na obecnym poziomie. Wczoraj akcje Citigroup spadły o 2,5%, natomiast J.P. Morgan o 1,7%.

Obecnie sytuacja na Wall Street jest dobra i pomimo tego, że oczekujemy technicznej korekty, nastroje powinny pozostać dobre. W nieco dalszej perspektywie obawiamy się jednak pogorszenia wyników tamtejszych spółek, będącego efektem ostatnich 6 podwyżek stóp z rzędu. Jest to jedno z największych zagrożeń związanych z tamtejszym rynkiem w średnim terminie.

Czwartkowe notowania na giełdach azjatyckich zakończyły się wzrostami indeksów. W Japonii, gdzie Nikkei 225 wzrósł o 1,9%, przyczyną optymizmu było ogłoszenie zamiarów współpracy pomiędzy Canon Inc., NEC Corp. I Murata Manufacturing. Przez japońskich inwestorów ta wiadomość została odczytana jako sygnał rosnącego popytu na półprzewodniki.

Z kolei na sesjach czwartkowych w Europie oczekujemy mieszanych nastrojów. Ze względu na wysokie ceny ropy dobrze mogą zachować się akcje z tego sektora. Również wzrostów można oczekiwać ze strony spółek z sektora półprzewodników. Wciąż niespokojnie jest wokół spółek telekomunikacyjnych i one mogą zakończyć dzisiejszy dzień na minusie.

Iwona Kubiec

Dział Doradztwa Inwestycyjnego i Analiz DM ELIMAR S.A.

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu