Czy Elektrim zatrzyma wzrost rynku?

Aktualizacja: 06.02.2017 05:14 Publikacja: 13.12.2000 14:37

Dzisiejszej sesji nie zaliczą do udanych posiadacze akcji Elektrimu. Pogłoski o niezapłaconym podatku VAT zaowocowały spadkiem kursu o 8%. Miało to natychmiastowe przełożenie na zachowanie WIG20, który zniżkował z 1758 pkt. do 1717 pkt. Część tych strat została szybko odrobiona i indeks wrócił do poziomu 1730 pkt. Obroty przekroczyły 380 mln zł.

Czy istnieje w takiej sytuacji (Elektrim ma ponad 13% udział w WIG20) szansa na zamknięcie powyżej ważnej bariery 1735 pkt.? Rozwój biegu zdarzeń na rynku akcji Elektrimu jest trudny do przewidzenia. Jednak przeżyliśmy wiele zaskakujących sytuacji związanych z niejasnymi informacjami obiegającymi rynek, które powodowały znaczne obniżki kursu wykorzystywane do zdjęcia z rynku dużej liczby akcji. Plotka o niezapłaconym podatku jest ciekawa w kontekście pojawiających się co jakiś czas informacji o zainteresowaniu DT przejęciem kontroli nad PTC. Prawdopodobnie i tym razem duży spadek zostanie wykorzystany do korzystnych zakupów.

Inne spółki, szczególnie TP.S.A., dają powody do zadowolenia i pozwalają spokojnie oczekiwać kolejnych sesji z papierami w portfelu.

Na Nasdaq powinien to być ostatni dzień spadków, gdyż linia szyi ewentualnej formacji RGR znajduje się nieznacznie poniżej 2900 pkt., więc ruch powrotny ma szansę zostać dziś zrealizowany.

Bardzo dobre wnioski dotyczące stanu polskiej gospodarki płyną z opublikowanego raportu MFW. Wskazuje on na możliwość spadku inflacji w 2001 roku poniżej planowanych przez RPP 6-8%, deficytu obrotów bieżących do ok. 6%. W takim przypadku MFW widzi możliwość rozważenia obniżki stóp procentowych, najpierw nominalnych, a potem nawet realnych. Takie działanie ma zapobiec dalszemu spadkowi tempa wzrostu PKB, który MFW szacuje w 2001 r. na 4,5%. To kolejne dobre informacje z raportów instytucji finansowych monitorujących polską gospodarkę. Będą sprzyjać one wzmacnianiu trendu wzrostowego na parkiecie.

Wszystko wskazuje na to, że zamknięcie wypadnie powyżej 1735 pkt., a to będzie bardzo silnym sygnałem za przyspieszeniem wzrostów.

Krzysztof Stępień

Analityk Parkietu

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu