Jap: Komentarz poranny

Aktualizacja: 06.02.2017 07:44 Publikacja: 27.02.2001 07:34

CMŚNJP

Czyli

Co Mi Ślina Na Język Przywiedzie.

Interesujący tydzień na WGPW po raz kolejny przyprawia inwestorów o ból głowy, niewielkie zmiany indeksów i niskie obroty odbijają się negatywnie na samopoczuciu inwestorów.

Dzisiejszy dzień powinien być niezwykle ciekawy ? RPP i środowe przewidywania, co do decyzji FED powodują nadzieję jak i przestrach. Chciwość inwestorów i niskie ceny zachęcają do spekulacji.

Otwarcie na WIG20 powinno być pozytywne, około 1552, choć nie obarczone ryzykiem potencjalny zakres wzrostów to 1571 ciąg dalszy - tam powinien nastąpić spadek. Wczorajszy wzrost NQ dość mocno wpłynie na samozadowolenie inwestorów i nie wykluczone, iż instrumenty pochodne będą wskazywały dodatnie otwarcie indeksu, co raczej powinno ocieplić atmosferę.

Jutro jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczywiście konia z rzędem temu, kto wie, jakie będą decyzje. Muszę przyznać, pan Grabowski troszkę ucichł, więc wnioskowałbym, że jest możliwa decyzja o obniżce stóp procentowych. Jednak czy rzeczywiście? Tutaj nie ma pełnej zgodności. Analitycy BRE przewidują, iż deficyt budżetowy może w I kwartale przekroczyć 60 % (sic!) ze względu na obsługę długu zagranicznego i krajowego. Zwracają również uwagę na konieczność zwiększenia dotacji Fundusz Pracy w związku ze zwiększeniem bezrobocia z 15 do 15,6%. W tym miejscu można zadać sobie pytanie ? czy bezrobocie nie zwiększy się znowu i nie będzie wymagało dodatkowych pieniędzy?

Co może w związku z tym zrobić RPP i monetarysta L.B.? Jaki sposób wybiorą by ratować finanse państwa? Zostawią stopy na obecnym poziomie, czy zdecydują się zmniejszać koszty budżetu w dłuższym okresie?

Wartym jest również uwagi wywiad z LB we Wprost (nie pamiętam którym). Jeżeli dobrze pamiętam to wówczas nie specjalnie pozytywnie wypowiadał się o zmianach stóp do marca ?.

W związku z tym liczyłbym na kosmetyczne zmiany stóp najwyżej 25, 50 pkt. co nie usatysfakcjonowałoby inwestorów i spowodowało następną falę zniżek ? tym razem opór jest już na wysokości 1440, a następny na 1360.

Każda większa obniżka niż 100 pkt. pozwoliłaby na odreagowanie indeksu i tutaj oporem byłaby wartość obecne 1635.

Co by się stało gdyby obniżka nastąpiła równo o 100 pkt? W tym miejscu zwróciłbym się w kierunku FED-u. Jasnym jest fakt, iż obniżka stóp w USA na pewno spowolniłaby ruch w dół indeksu i oczekiwałbym pewnej walki na poziomie 1500 pkt (opcja 25, 50 pkt przez RPP) lub też wzmocnienie ruchu w górę(opcja zniżki powyżej 100 pkt).

Zagrożeniem jednak staje się dolar, ale o tym w następnym CMŚNJP..

Niech stopa zwrotu będzie z Wami

Jap

[email protected]

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu