Istotnie wzrosła liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych, zamówienia na dobra trwałego użytku spadły o 4,5% w sierpniu, natomiast sprzedaż nowych domów spadła o 11,5%! Dolar jednak zyskiwał na wartości głównie dzięki spekulacjom na temat bliskiego przyjęcia planu ratunkowego dla spółek finansowych. Przewodniczący komisji bankowości Senatu powiedział, że ustawodawcy osiągnęli ?fundamentalne porozumienie? co od zasad pomocy. Pakiet, co do którego porozumiał się Kongres, umożliwiłby wykorzystanie kwoty 250 miliardów dolarów w ramach pierwszej pomocy. Sytuacja jednak nie przedstawia się kolorowo. Na rynku gości niepokój związany z wprowadzeniem planu w życie. Ponadto władze amerykańskie zamknęły bank Washington Mutual i sprzedał jego aktywa JPMorgan Chase za kwotę 1,9 miliardów dolarów.
Dzisiejszy dzień obfituje w wiele istotnych danych z gospodarki amerykańskiej. Zapoznamy się z końcowymi danymi na temat PKB za II kwartał, wskaźnikiem wydatków konsumpcyjnych oraz indeksem Uniwersytetu Michigan. Rynek podobnie jednak jak wczoraj może być bardziej skupiony na nowych doniesieniach odnośnie prowadzonych rozmów w sprawie planu pomocy niż samych danych makroekonomicznych. Spodziewamy się, że dolar może pozostać mocny w dniu dzisiejszym.
EURPLN
Przełamanie 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym doprowadziło do kontynuacji wzrostów na parze EURPLN. Spadki na giełdach, utrzymująca się niepewność związana z wprowadzaniem planu pomocy w USA oraz mocniejszy dolar sprawiają, że nasza waluta znajduje się pod presją. Celem obecnego ruchu wzrostowego są okolice 3,36-3,3670. Zniesienia 41,4% całości fali spadkowej z okolic 3,49 wyznacza najbliższy opór. Wsparcie wyznacza rejon 3,32-3,3220.
EURUSD