Analizę struktury rynku miedzi, rynkowe trendy i nasze prognozy prezentujemy poniżej.
[srodtytul]Struktura światowego rynku miedzi[/srodtytul]
Miedź jest jednym z najważniejszych surowców na świecie. Jej specyficzne właściwości pozwalają na wykorzystanie w niemal każdej gałęzi przemysłu. W strukturze wykorzystania miedzi w gospodarce, popyt ze strony sektora budowlanego(pokrycia dachowe, instalacje elektryczne, hydraulika) wynosi 30% całego popytu na miedź. Dlatego też odgrywa on ważna rolę w kształtowaniu cen na rynkach światowych. Popularności miedzi przysparzają produkty wykorzystujące najnowsze technologie (super szybkie pociągi, luksusowe samochody, kolektory słoneczne, farmy wiatrowe), których ważnym składnikiem jest właśnie miedź.
Wydobycie miedzi na świecie w ciągu ostatnich 50 lat wzrosło o ponad 330% i wyniosło 15,877 mln ton w 2009 r. Na rynku miedzi ważną rolę odgrywa także miedź odzyskiwana ze złomu, która w produkcji miedzi rafinowanej stanowiła w ostatnich latach ok. 2,5%. Krajem, najbogatszym w złoża miedzi jest Chile, które odpowiada za ponad 30% światowego wydobycia. Największa kopalnia miedzi na świecie Escondida, znajduje się właśnie w Chile i odpowiada za ponad 8% światowej produkcji miedzi.
Największym konsumentem miedzi na świecie są Chiny. To właśnie na tym kraju, generującym 30% światowego popytu na miedź, skupione są oczy wszystkich inwestorów na rynkach surowcowych. Dynamika PKB, inflacja, wysokość stóp procentowych oraz kondycja sektora nieruchomości decydują o wielkości chińskiego importu miedzi.