[li] W ostatnich dniach spadkom cen miedzi sprzyjały również spadki cen większości surowców, szczególnie ropy (ceny baryłki ropy Brent spadły w dniach 02.05-05.05 aż o 13%). Spadkom sprzyjał zyskujący na wartości dolar, wysoki poziom spekulacyjnych pozycji netto na najpopularniejszych surowcach na giełdzie NYMEX, słabe dane makroekonomiczne z USA oraz zapowiedź Ludowego Banku Chin na temat hamowania inflacji, instrumentami polityki monetarnej, jako priorytetu w najbliższych miesiącach.[/li]
[srodtytul]Co się dzieje w Chinach… [/srodtytul]
Wzrost gospodarczy i inflacja w Chinach oraz polityka monetarna prowadzona przez Ludowy Bank Chin to obecnie najpilniej obserwowane dane przez uczestników rynku miedzi. Wynika to bezpośrednio z roli Chin na rynku, które odpowiadają za ponad 30% światowego popytu na miedź i są największym importerem tego surowca (produkują rocznie ok. 1 mln ton miedzi przy popycie na poziomie 7 mln ton).
W ostatnim czasie widoczne zmiany miały miejsce w oczekiwaniach analityków co do poziomu inflacji w Chinach. Według kwietniowego konsensusu inflacja w 2011 powinna wynieść 4,5% (w styczniu prognozowano 4,3%), w 2012 analitycy spodziewają się inflacji na poziomie 3,9% (w styczniu prognozowano 3,5%). Na wzrost inflacji zwraca uwagę również Ludowy Bank Chin w swoim kwartalnym raporcie, w którym nazywa walkę z inflacją w najbliższym okresie najważniejszym priorytetem. Inflacja w marcu wzrosła bowiem o 5,4% r/r przy prognozie na poziomie 5,2% (cel inflacyjny LBCH dla inflacji w 2011 r. wynosi 4 %). Prognozy wzrostu gospodarczego nie uległy znacznym zmianom.
Dynamika inflacji w Chinach, zaskakując analityków i chińskie władze monetarne, pozwala sądzić, że w najbliższych miesiącach spodziewać się można dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Przed publikacją danych na temat inflacji w marcu, mediana prognoz zebranych przez agencję Reutersa wskazywała tylko na jedną podwyżkę stóp procentowych w 2011 r. o 25 pb. Wydaje się jednak, że po ostatnich odczytach inflacji i po kwartalnym raporcie Ludowego Banku Chin, spodziewać się można bardziej radykalnych kroków (podwyżka nawet o 75 pb. w bieżącym roku). Prawdopodobieństwo radykalnych kroków Ludowego Banku Chin w najbliższym okresie jest dość duże. Porównując bieżącą sytuację z sytuacją sprzed 3 lat, chińskie władze monetarne chcąc ujarzmić inflację powinny w najbliższych miesiącach silnie zacieśnić politykę monetarną.
W tym kontekście należy zwrócić uwagę, iż oczekiwania rynku co do wzrostu chińskiego PKB nie uległy obniżeniu. Zatem ewentualny negatywny wpływ polityki monetarnej byłby też fundamentalnie negatywnym z punktu widzenia rynku miedzi.