Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.02.2017 04:39 Publikacja: 18.02.2012 16:45
Foto: ROL
Amerykański rynek pracy. Z jednej strony to publikacje, które z rynkowego punktu widzenia trącą myszką, ale z drugiej są determinantą decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a więc mają znaczenie dla przyszłości tych decyzji, a więc i dla przyszłości rynków finansowych. Liczą się nie tylko same dane, ale również to, jak je postrzegają członkowie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).
Ciekawą sytuację mieliśmy przy okazji ostatniej publikacji raportu o stanie amerykańskiego rynku pracy. Dane były dobre, co powinno być powodem do zadowolenia, ale rynek odebrał to także jako przesłankę za tym, by oczekiwać skrócenia okresu utrzymywania przez Fed ultraluźnej polityki pieniężnej. Ba, wielu sądziło, że już na następnym po pojawieniu się danych posiedzeniu FOMC podjęta zostanie decyzja o tym, by zmienić prognozowany termin zakończenia wspomnianej luźnej polityki pieniężnej. Dość powiedzieć, że przed pojawieniem się danych z rynku pracy kontrakty na stopę funduszy federalnych wyceniały możliwość podwyżki tej stopy w czerwcu 2014 roku na ok. 50 proc., a po publikacji szacunek prawdopodobieństwa wzrósł właściwie do 100 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas