W ich gronie próżno szukać polskich firm. Nic jednak nie przeszkadza naszym przedsiębiorstwom uczyć się od światowej czołówki.
W rankingu innowatorów znajdziemy kilka wniosków oczywistych – chociażby to, że ojczyzną innowacji są Stany Zjednoczone, z których wywodzi się blisko połowa z 50?wyróżnionych firm. Że Azja pod względem liczby innowatorów wyprzedziła Europę. Że listę nowatorskich przedsiębiorstw otwierają spółki z sektora TMT – Apple, Google, Samsung, IBM czy Microsoft. Ale szybko też natkniemy się na niespodzianki. Pierwszą jest wysoka pozycja producenta niedrogiego sprzętu AGD, chińskiej firmy Haier, która – dzięki niemiecko brzmiącej nazwie – chce konkurować na globalnym rynku z Boschem, Siemensem i General Electric. Zaskoczeniem może być też renesans koncernów samochodowych – w tegorocznym rankingu znalazły się m.in. BMW, Kia Motors, Nissan, Renault, Audi, Ford i General Motors. Firmy, które jeszcze niedawno pieniądze rządowe musiały ratować od upadku, wykorzystały kupiony czas na skok technologiczny, dzięki któremu chcą znów przyciągnąć klientów. Na przykład francuski Renault zwiększył inwestycje w badania, które zaowocowały mnóstwem nowych pomysłów i koncepcji. Większość z nich po weryfikacji odpadała, ale pojawiło się kilka przełomowych rozwiązań, dzięki którym firma może sprzedawać bogatsze i lepiej wyposażone samochody po tej samej cenie. Prawdziwy przełom nastąpił w obszarze silników elektrycznych – tylko w 2012 r. Renault zaprezentował cztery elektryczne modele.
Na próżno w gronie innowatorów szukać firm z Polski. Nie powinniśmy z tego powodu mieć jednak kompleksów – w rankingu najbardziej nowatorskich firm świata nie znalazła się żadna spółka z naszej części Europy
Na próżno w gronie innowatorów szukać firm z Polski. Nie powinniśmy się z tego powodu nabawiać kompleksów – w rankingu najbardziej nowatorskich firm świata nie znalazła się żadna spółka z naszej części Europy. To nie oznacza jednak, że nie możemy się uczyć od najlepszych. Sprawdziliśmy, na czym innowatorzy budują swój sukces. Oto wnioski.
1. Uwzględnianie opinii konsumentów