Z badań koniunktury prowadzonych przez GUS wynika, że na początku roku ogólny jej klimat oceniany jest pesymistycznie. Potwierdza to Instytut Ekonomiczny NBP w opracowaniu dotyczącym kondycji sektora przedsiębiorstw. Firmy przemysłu przetwórczego oraz budowlane formułują negatywne oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień. Deweloperzy sygnalizują coraz większe trudności w sprzedaży mieszkań oddanych do użytku. Spadek produkcji przemysłowej i budownictwa oraz ograniczenie konsumpcji gospodarstw domowych w krajach strefy euro, hamują ich popyt importowy, stawiając w trudnej sytuacji polskich eksporterów. Wszystko to, przy małym stopniu wykorzystania zdolności produkcyjnych, nie zachęca naszych inwestorów do realizacji nowych przedsięwzięć.
Przedsiębiorstwa, już w II połowie roku, mogą korygować plany rozwojowe, przystępując do kontynuowania wstrzymanych inwestycji
Negatywnym sygnałem dla perspektyw inwestowania było też pogarszanie się wskaźników efektywności finansowej przedsiębiorstw, co jest istotne ze względu na to, że wiele z nich nie korzysta z kredytu bankowego w finansowaniu zadań prorozwojowych. W okresie styczeń-wrzesień ubiegłego roku, w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących 50 i więcej osób, wynik finansowy netto był o 13 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie 2011 r. i w skali całego roku mógł zmaleć o około 15 mld zł.
Działania, mające na celu redukcję nierównowagi fiskalnej oraz wyczerpywanie się środków z perspektywy finansowej 2007–2013, prowadzą do?ograniczenia inwestycji publicznych, których relacja do PKB w 2012 r. prawdopodobnie?zmniejszyła się do około 5?proc., wobec 5,8 proc. w 2011 r., a w 2013 r. może nie osiągnąć 4?proc. Oznacza to, że w bieżącym roku należy się liczyć z dwucyfrowym, nominalnym spadkiem inwestycyjnych wydatków publicznych. Wspomniane działania rzutują też pośrednio na inwestycje przedsiębiorstw i inwestycje mieszkaniowe, mając negatywny wpływ na zagregowany popyt i dochody gospodarstw domowych. Ujemny skutek posunięć konsolidacji fiskalnej na poziom inwestycji może zostać częściowo skompensowany poprzez zapowiedziany program inwestycji, finansowanych m.in. przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na razie jednak nie są znane szczegóły tego programu.
Zastój inwestycyjny dotyczy zarówno rozbudowy potencjału produkcyjnego, jak i realizacji zadań modernizacyjnych. Inwestycje koncentrują się głównie na wymianie posiadanego majątku, co najczęściej wymaga mniejszych nakładów niż realizacja nowych projektów.