Łączne zapasy wszystkich trzech surowców są dużo niższe niż przed rokiem, ale w wyniku mniejszego od oczekiwań popytu w ostatnich miesiącach (z powodu wysokich cen) eksperci USDA zrewidowali w górę ich poziom dużo mocniej od rynkowych oczekiwań, co doprowadziło m.in. do bardzo silnej przeceny kukurydzy. Co więcej, prognozy zasiewów w samych Stanach Zjednoczonych są na tyle optymistyczne, że wielu inwestorów w obawie przed silnym wzrostem nadpodaży po okresie lipiec-wrzesień zaczyna sprzedawać kontrakty już dziś.

Optymizm wielu inwestorów jest trochę zaskakujący zwłaszcza, że stan  zapasów pszenicy, kukurydzy i soi na świecie jest najniższy od lat 70-tych, a ostatnie 3 sezony obfitowały w bardzo duże problemy z pogodą w krajach największych producentów (m.in. susze w USA, Rosji, na Ukrainie oraz w krajach Ameryki Południowej). Jednakże zakładając sprzyjającą pogodę i wzrost ilości areałów obsianych zbożami na całym świecie na poziomie prognozowanym przez USDA dla USA, nadpodaż w sezonie 2013/14 może wynieść nawet 50 mln ton. Z pewnością doprowadziłoby to do dalszych spadków cen, zwłaszcza że na rynkach m.in. soi i kukurydzy ilość długich pozycji spekulacyjnych jest cały czas na wysokim poziomie

Wnioski

Niezmiennie od początku roku utrzymujemy naszą długoterminową prognozę zakładającą spadki cen pszenicy, kukurydzy i soi. Przecena na rynkach softów powinna przybrać na sile w maju-czerwcu, gdy Amerykanie opublikują prognozy zbiorów na całym świecie oraz gdy założenia o braku problemów z pogodą znajdą wstępne potwierdzenie w rzeczywistości.

Zagrożeniem dla powyższego scenariusza jest oczywiście pogoda oraz nadmierny optymizm, który zagościł na rynkach w ostatnich tygodniach. Stąd też nawet już pierwsze sygnały o braku wiosennych opadów, w kraju z któregoś dużego producentów surowców rolnych na półkuli północnej mogą doprowadzić do gwałtownych wzrostów cen i powinny skłonić inwestorów do zmiany strategii.

Dział Analiz XTB