Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2017 02:35 Publikacja: 22.06.2013 15:49
Foto: ROL
Jednym z argumentów przytaczanych przez optymistów za kontynuacją zapoczątkowanej w maju zwyżki na GPW jest to, że polska gospodarka wejdzie na ścieżkę wzrostu. Doczekamy się jakichś namacalnych sygnałów zapowiadanej poprawy w drugim półroczu?
Efekt obniżek stóp procentowych powinien się przełożyć na poprawę koniunktury w III i IV kwartale. Skala redukcji stóp w ostatnim czasie była duża. Proszę zauważyć, że stopy zostały ścięte prawie o połowę od początku trwającego cyklu obniżek. Pomaga nam też kurs walutowy. Polska waluta w środowisku spadających stóp raczej się osłabia. To stwarza okazję dla rodzimych eksporterów. Eksport powoli się odradza, co powoduje, że ta poprawa powinna być niebawem zauważalna we wskaźnikach. W drugiej połowie roku powinniśmy zobaczyć, jak odbijają wskaźniki produkcji przemysłowej, konsumpcji, które w ostatnich miesiącach się ustabilizowały. Jak historia pokazuje, takie zachowania wskazują, że powinno nastąpić ich odbicie. Będzie temu sprzyjać także efekt bazy. Rosnące w pierwszym okresie wskaźniki mogą sugerować poprawę koniunktury, choć w rzeczywistości będzie to na początku głównie statystyka. Może jednak wywołać pozytywny efekt psychologiczny, że ożywienie już się pojawiło . Co może z kolei zadziałać jako samospełniająca się prognoza.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas