Wzrasta dynamika produkcji przemysłowej, budownictwa, transportu, sprzedaży detalicznej, handlu zagranicznego, a w rezultacie produktu krajowego brutto. Optymistyczne są przewidywania co do możliwości dalszej poprawy w kolejnych kwartałach.
Produkcja przemysłowa, po spadku w I kwartale, w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku o 2 proc., w II kwartale wzrosła o 1,2 proc., a w III o 4,9 proc. Intensywniej niż dotychczas zaczyna rozwijać się zarówno produkcja branż o profilu eksportowym, jak i nastawionych na odbiorców krajowych. Tak na przykład w III kwartale produkcja sprzętu gospodarstwa domowego była o 11,5 proc. większa niż przed rokiem, samochodów o prawie 12 proc., wyrobów farmaceutycznych o 16,8 proc.
Produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w okresie dziewięciu miesięcy o 15,6 proc., ale jej spadek systematycznie malał i w III kwartale wyniósł około 7 proc.
Przyspiesza dynamika transportu. W rezultacie w III kwartale ogólne przewozy ładunków były o 3 proc. większe niż rok wcześniej, podczas gdy w I wystąpił spadek rzędu 4 proc., a w II 3 proc.
Z kwartału na kwartał coraz wyższa jest sprzedaż detaliczna, której tempo wzrostu w ostatnich trzech miesiącach osiągnęło 3,9 proc. Uwzględniając, że od początku roku wśród głównych działów przemysłowych najwyższą, a przy tym dodatnią, dynamikę obserwuje się w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych i nietrwałych, można spodziewać się, że w III kwartale przełamany został regres spożycia indywidualnego, co powinny potwierdzić dane GUS, dotyczące struktury PKB w bieżącym roku, przewidziane do publikacji 29 listopada.