Problem jednak polega na tym, że w świetle przepisów taka optymalizacja nie jest jednoznaczna, więc występuje ryzyko sporów z organami podatkowymi.
Dywidenda w akcjach
Zjawisko wypłacania dywidendy w akcjach zdarza się coraz częściej i zwykle ma charakter opcjonalny, tzn. akcjonariusz może wybrać dywidendę w gotówce, ale może się też zdecydować na przydział dodatkowej puli akcji, ustalonej według proporcji do kwoty należnej dywidendy (lub posiadanych wcześniej akcji). W przypadku dywidendy w gotówce podatek nalicza się i pobiera od całości wypłaty, więc sprawa nie budzi żadnych wątpliwości. W przypadku dywidendy w akcjach problem powstaje już na etapie stwierdzenia, czy otrzymaliśmy przychód i czy jest on opodatkowany tak jak inne dywidendy, choć wiadomo, że nawet gdyby odpowiedź na oba pytania była twierdząca, płatnik nie ma możliwości pobrania podatku.
W świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) do przychodów z kapitałów pieniężnych zalicza się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2–2b. Art. 11 ustawy PIT we wskazanych ustępach precyzuje m.in., że wartość pieniężną świadczeń w naturze lub świadczeń nieodpłatnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2–2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności czasu i miejsca ich uzyskania.
Na podstawie tak sformułowanych przepisów można uznać, że dywidenda wypłacana w akcjach jest przychodem już w momencie otrzymania, zaś ustawodawca dość precyzyjnie określił sposób obliczenia przychodu z tego tytułu. Problem polega na tym, że przychód ten nie jest tożsamy z kosztami uzyskania przychodów przy nabyciu akcji otrzymanych jako dywidenda, a to z kolei komplikuje mocno sposób wyliczenia dochodu na kolejnym etapie postępowania akcjonariusza.
Co po sprzedaży takich akcji?
Zakładając, że po sprzedaży akcji podatnik, który otrzymał je jako dywidendę, musi wyliczyć dochód (ewentualnie stratę), powstaje wątpliwość, jak ustalić koszt uzyskania przychodu z takiej transakcji. Jeśli uznamy, że akcje zostały nabyte po wartości 0, przychylenie się do poglądu, że opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym, na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, podlega dywidenda otrzymana w akcjach, generuje w pewnej części podwójny podatek od tej samej wartości, bowiem przy sprzedaży akcji podatnik ponownie zapłaci podatek, już na mocy innych przepisów, wyliczany od wartości praktycznie całego przychodu.