Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:22 Publikacja: 01.10.2015 08:06
Kamil Jaros, analityk, Efix DM
Foto: GG Parkiet
Zanim rozpoczął się handel, pojawiły się informacje o słabszych od oczekiwań danych z Japonii i Niemiec (sprzedaż detaliczna). Już w trakcie notowań okazało się, że w strefie euro ponownie odnotowano spadek cen na poziomie konsumentów w relacji rok do roku. Także w Polsce, o czym dowiedzieliśmy się podczas pierwszego w historii wstępnego odczytu wskaźnika CPI (dane dotyczą miesiąca, na koniec którego publikowany jest odczyt), tendencje deflacyjne przyspieszyły. To oddala w czasie moment pierwszej podwyżki stóp procentowych. Już przed tą publikacją stopy terminowe nie sygnalizowały oczekiwań rynku sugerujących rychłą podwyżkę. Po danych sprawa stała się jeszcze bardziej odległa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas